Vedec, ktorý získal prestížne ocenenie za objasnenie konfliktu a spolupráce na základe analýzy teórie hier, bol dlhoročným profesorom na Harvardovej univerzite. O jeho smrti v stredu podľa agentúry AP informoval jeho bývalý univerzitný kolega.
Schellingovu kariéra teoretického ekonóma vyvrcholila v roku 2005, keď bol spolu s Izraelčanom Robertom J. Aumann ocenený Nobelovým výborom za to, že "prispeli k nášmu pochopeniu konfliktu a spolupráce prostredníctvom analýzy teórie hier". Obom ekonómom sa podarilo vysvetliť, prečo niektoré skupiny jednotlivcov, organizácií a krajín uspejú s presadzovaním spolupráce, kým ďalší rieši situácie prostredníctvom konfliktov.
Dlho predtým, v roku 1960, publikoval Schelling svoju najznámejšiu knihu Stratégia konfliktu, kde pomocou teórie hier analyzoval vyjednávania medzi jadrovými mocnosťami. Teória hier je vedou o stratégii. Snaží sa určiť, čo by mali jednotliví aktéri robiť, aby si pre seba zaistili najlepšie výsledky a zabránili vážnym konfliktom. Schelling ju počas svojej kariéry uplatňoval takisto k analýzam interakcií medzi rôznymi sociálnymi skupinami obyvateľov USA.
"Mal jasnú a prenikavú myseľ ako nikto iný a nemal v sebe ani štipku domýšľavosti," povedal AP Schellingův harvardský kolega Richard Zeckhauser, ktorý ho poznal takmer 60 rokov.