Odkedy v tejto africkej krajine vypukla v roku 2013 občianska vojna, stalo sa vojakmi celkovo už vyše 17.000 detí, oznámil Detský fond OSN (UNICEF).
Len v priebehu novembra bolo za vojakov naverbovaných prinajmenšom 50 detí z oblastí pri hornom toku rieky Níl. OSN z týchto praktík obviňuje ako tamojšiu armádu, tak aj povstalcov a ich spojencov. "Teraz, keď sa boje zintenzívnili - a aj napriek opakovaným prísľubom na skončenie náboru detských vojakov - sa deti opäť stali cieľom," uviedla Leila Gharagozloo-Pakkalaová, riaditeľka UNICEF pre oblasť východnej a južnej Afriky. Armáda a ozbrojené skupiny zároveň v priebehu minulého a tohto roka zo svojich radov prepustili takmer 2000 detí, približuje ďalej UNICEF.
Juhosudánske deti však čelia aj ďalším formám zneužívania či týrania. UNICEF spoločne zo svojimi partnerskými organizáciami zdokumentoval od roku 2013 až 2342 prípadov, v ktorých boli deti zabité alebo zohavené a 1130 ďalších, kedy boli sexuálne zneužité. Ďalších 303-krát došlo k útokom či zneužitiu škôl alebo nemocníc na vojenské účely.
Intenzívne boje predstavujú prekážku aj pre miestne poľnohospodárstvo; inflácia v krajine za posledný rok dosiahla prinajmenšom 500 percent a podvýživa detí dosahuje na väčšine územia nebezpečnú úroveň.
Konflikt v Južnom Sudáne medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a zhruba 2,5 milióna ľudí donútil opustiť svoje domovy. Aprílové vytvorenie spoločnej vlády malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, v júli však boje vypukli opäť.