Práve jej bývalého muža Miroslava (46) podozrievajú jej najbližší aj muži zákona. Krátko po tom, ako ho pred mesiacom pustili z väzby, kontaktoval Nový Čas a tvrdil, že ho exmanželka údajne obrala o majetok. Novému Času vtedy poskytol aj závažné dokumenty.
Andreu Vlčekovú v utorok ráno dvaja únoscovia zavliekli na neznáme miesto. V aute ešte stihla krátko zatelefonovať priateľovi Davidovi, odvtedy o nej rodina nepočula. „Celú noc sme neboli doma, zúfalo sme ju hľadali úplne všade. Boli sme v Nitre, v Piešťanoch,“ povedal nešťastný David. Mamičku dvoch detí márne hľadá aj polícia. Z červeného Peugeota 206 nájdeného v stredu popoludní už polícia odobrala všetky odtlačky, a potom putoval na expertízu.
Hlavným podozrivým z únosu je Andrein exmanžel Miroslav (46), po ktorom polícia pátra. Krátko po tom, ako sa dostal na slobodu, kontaktoval Nový Čas a tvrdil, že zatiaľ čo on bol vo väzbe, jeho exmanželka rozpredávala jeho majetok. „V roku 2008 som založil firmu VK Invest Group, do ktorej som vložil 150 miliónov korún a napísal som ju na svoju bývalú manželku. Teraz predáva po eure v Hlohovci byty, čo som ja postavil - 27 garsónok predala za 8-tisíc eur,“ povedal Vlček, ktorý Novému Času doložil aj faktúru a kópiu trestného oznámenia, ktoré v tejto veci podal na exmanželku.
Ešte zaujímavejšie však je, že byty, na ktoré sa prerobila bývalá šicia hala Ozety v Hlohovci, mal lacno kúpiť Andrein brat Róbert Dlhoš. V liste vlastníctva na katastri však teraz pri uvedených bytoch opäť figuruje ako vlastníčka Andrea, no nie so svojou firmou, ale už ako súkromná osoba. „Spolu môžu mať nehnuteľnosti podľa portálu ZoznamRealit.sk uvedené na LV orientačnú hodnotu 694 000 €,“ uviedol odborník Marek Šubrt.
Podozrivé prevody
„Včera som bol o tom podať trestné oznámenie na NAKA v Nitre, 7 hodín ma nikto nechcel vypočuť,“ sťažoval si vtedy Vlček. „Doklady má polícia už od roku 2014, že tie byty predala,“ povedal Miroslav s tým, že pred dvomi rokmi polícia zhabala účtovníctvo firmy VK Invest Group, no nik vo veci nekoná. Podľa jeho slov mužom zákona tiež v trestnom oznámení nahlásil, že okrem garsónok Andrea podozrivo lacno predala aj ďalšie byty. Rovnako predala 1,5-ročné Porsche Cayennne len za 15 000 eur. Polícia sa k trestnému oznámeniám odmietla vyjadriť.
„Tá žena nakecala somariny, že sa jej vyhrážam, ale ja som sa nikdy nikomu nevyhrážal a ani nikoho nepôjdem zabíjať,“ zaprisahával sa Vlček s tým, že nevie, komu peniaze z predaja majetku firmy tečú. „Ja sa nechcem s ňou stretnúť. Toto nie je z jej hlavy, poznal som ju 17 rokov. Buď je vydieraná, alebo sa s niekým delí,“ tvrdil Vlček. Na to, či Andrea predala nehnuteľnosti, sme sa opýtali aj jej rodiny. „Nechceme teraz o takýchto veciach hovoriť, teraz je dôležité, aby moja priateľka žila a našla sa,“ dodáva David.
Kauciu zaplatila sestra
Nové informácie sa vynorili aj ohľadom Miroslavovho prepustenia z väzby. Kauciu za neho zaplatila sestra, ktorá žije spolu s mamou vo Veľkých Ripňanoch. „Žiadosti obžalovaného o prepustenie z väzby na slobodu vyhovel a obžalovaného ihneď prepustil z väzby na slobodu, za súčasného prijatia peňažnej záruky vo výške 30-tisíc eur, ktorú so súhlasom obžalovaného za neho zložila jeho sestra,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Garsónky predala o 500 000 eur lacnejšie
Marek Šubrt, predseda Správnej rady Združenia realitných kancelárií SR:
- V roku 2014 malometrážny byt v Hlohovci stál najmenej 20-tisíc eur. Keďže v predanom objekte sa nachádza 27 bytov a aj nebytové priestory, rozdiel medzi predanou cenou a skutočnou hodnotou mohol byť v tom čase asi pol milióna eur. Pre presné ocenenie by bolo potrebné stanovisko znalca z odboru stavebníctva. Vieme však s istotou konštatovať, že momentálne sa byty s rozlohou okolo 30 m2 v Hlohovci predávajú za 30 až 40-tisíc eur. Cena za 1m² obytnej plochy je vyše 1 000 eur.
Chcela získať výhodu na daniach?
Alica Orda Oravcová, daňová poradkyňa
- Prevod nehnuteľnosti blízkej osobe za hodnotu, ktorá je nižšia, ako je obvyklá trhová hodnota, môže správca dane považovať za úkon smerujúci k získaniu daňovej výhody. Následkom by bolo zvýšenie daňovej povinnosti u predávajúceho. Ak ide o kupujúceho, potom mala byť uplatnená DPH vo výške trhovej hodnoty k predaju nehnuteľnosti bez ohľadu na skutočnú sumu úhrady. Či v tomto prípade išlo o trestný čin, posúdia orgány činné v trestnom konaní. Z právneho hľadiska by mohlo ísť o odporovateľný právny úkon, ak by bolo preukázané, že išlo o nevýhodnú transakciu s následkom ukrátenia veriteľov spoločnosti.