Ten sa inšpiroval životom ministra zahraničia ČSR Jana Masaryka, ktorý na súmraku druhej svetovej vojny bojoval za práva Československa. Slovenský minister sa po premiére filmu rozhovoril aj o tom, v čom sa podobá dnešná diplomacia tej spred 80 rokov. Oficiálnu premiéru bude mať film Masaryk až v marci budúceho roka. Ministri zahraničia Slovenska a Česka spolu s diplomatickými zástupcami mnohých krajín boli pozvaní na špeciálnu predpremiéru, ktorá sa konala vo štvrtok v brnenskom divadle Scala. Prvé reakcie na film, ktorý sa snažil priblížiť život významného československého diplomata a syna prvého prezidenta ČSR Tomáša Garriguea Masaryka, boli mimoriadne pozitívne.
Snímka sa okrem iného dotkla aj súkromnej stránky života diplomatov. „Súkromný život diplomatov bol spracovaný trochu filmovo, určite sa dnes takýto búrlivý život nevedie,“ komentoval film Miroslav Lajčák. Tvorcovia sa snažili zachytiť obraz doby krátko pred druhou svetovou vojnou, keď krvilačné nacistické Nemecko plánovalo zabrať Sudety. Lajčák vidí presah odkazu tohto obdobia aj do dnešných dní. „Bohužiaľ tam sú veľmi silné paralely v tom, že ak sa niekto vyhráža silou, treba sa mu postaviť hneď na začiatku. Myslieť si, že keď mu dáme malý kúsok niečoho a tým sa uspokojí, je to naivné. Treba dodržiavať svoje sľuby, záväzky a správať sa ako rovný partner,“ konštatoval.
Pri týchto slovách človeku spomedzi aktuálnych udalostí napadá ruská anexia polostrova Krym. Ukrajina totiž začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia podpísala so svetovými veľmocami dohodu. Výmenou za svoj jadrový arzenál jej mocnosti mali garantovať územnú celistvosť. A napriek tomu, že Rusko o 20 rokov neskôr túto dohodu porušilo a samo si prisvojilo kúsok Ukrajiny, medzinárodné spoločenstvo opäť raz reaguje len veľmi opatrne. „Povedzme to všeobecnejšie. Keď sa nejaké záväzky prijímajú, treba si byť vedomý toho, že môže prísť chvíľa, kedy si ich musíte splniť. A po druhé, dosť často prijímame rozhodnutia, aj na medzinárodnej úrovni, také taktické, aby sme ustúpili, myslíme si, že sa vyhneme nejakému konfliktu, ale v skutočnosti ho iba odkladáme a o to to vie byť v budúcnosti nepríjemnejšie,“ tvrdí Lajčák.
Film okrem iného s trochou nadhľadu poukázal aj na to, že dobrý politik by mal byť veľmi dobrým klamárom. „Myslím si, že nie je žiadne tajomstvo, že sa v politike klame a aj preto sa v nej ktovieako dobre necítim,“ hovorí Lajčák. „Ja som sa do politiky dostal cez diplomaciu a v diplomacii sa neklame, tam sa len nehovorí vždy celá a úplná pravda. Je rozdiel klamať a nepovedať celú pravdu a žiaľ lož je častejšie pracovným nástrojom, než by sme si priali,“ uzatvoril slovenský minister zahraničných vecí.