Slováci sú v tomto fachu svetovou jednotkou, doteraz sa nenašiel nikto, kto by im mohol byť konkurentom. Tromfnúť sa ich pokúsili aj Číňania, no dokonca ani tí im nestačili. Firma totiž ročne vyrobí približne 7 miliónov pukov!
„Áno, sme najväčší výrobca na svete. Ročne vyrobíme šesť až sedem miliónov pukov,“ prezradil vedúci odboru predaja Stanislav Fodora s tým, že v centre ich záujmu sú najmä klasické čierne puky, no vznikajú u nich aj špeciálne - farebné kúsky. Ako s úsmevom dodal, otázky okolo ich použitia sú hotovou vedou, základ však spočíva v ich rozdielnej hmotnosti. „Pri každej farbe je použitá zmes iného druhu, čiže čo farba, to rozdielna konzistencia,“ vysvetlil Fodora. Modrý puk tak slúži napríklad pre hokejistov po zranení, oranžový zas sťažuje tréning tým, čo sú v plnej sile. Ten sa aj podľa slov Fodora predáva najlepšie.
Vestenické puky sú výnimočné aj tým, že ich nedokázala okopírovať ani Čína. „Nepodarilo sa. Skúšali to, vedeli sme o tom, sledovali sme ten ich záujem, ale našťastie boli tu naši partneri a podpísali s nami päťročný kontrakt na dodávku pukov,“ povedal Stanislav Fodora s tým, že čínske výrobky sa slovenským nedokázali priblížiť kvalitou. Najväčší odberateľ vestenických pukov je Kanada.
Aké majú využitie
Svetlo oranžový
- najmäkší puk
- používajú ho hlavne deti, pretože rany s ním toľko nebolia
Biely
- najmenej viditeľný
- používajú ho brankári na tréning, pretože sa na bielom ľade stráca a sťažuje im tak prácu
Tmavo oranžový
- najťažší,
- bežný puk váži 168 gramov, tento váži až 290 gramov - používa sa na tréning hokejistov, natrénujú s ťažkým pukom, potom sa im hrá s klasickým oveľa ľahšie
Modrý
- najľahší
- používa sa na tréning pre hokejistov po zranení, pri rekonvalescencii, pretože rana s ním tak nebolí
Žltý, ružový, fialový,...
- suvenírové puky,
- dávajú sa na ne rôzne potlače a potom slúžia ako darček
S výrezom
- slúži na tablet či mobil