Ako vysvetľujú svoj prešľap? Finančná správa na čele s Františkom Imreczem na konci novembra organizovala spolu s Európskou komisiou workshop zameraný na obchodovanie s inými krajinami. Usporiadala výberové konanie, kde oslovili viacero zariadení. Napokon vyhral senecký hotel. Kuriózne však je, že samotné zariadenie dlhuje okrem iných aj Finančnej správe takmer 93 000 eur. Prečo teda podporili práve tento hotel? „Vzhľadom na termín konania a požiadavky zo strany Európskej komisie na kvalitu hotela boli ubytovacie kapacity v Bratislave obsadené,“ vysvetľuje hovorkyňa Patrícia Macíková.
Podobne to spravilo aj ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka, ktoré do rovnakého hotela zvolalo medzinárodné stretnutie. Nesplácanie dlhov mu príliš neprekáža. „Hotel bol vytendrovaný Európskou komisiou. Spĺňal požiadavku na počet ubytovacích kapacít a veľké kongresové miestnosti,“ uviedli z rezortu s tým, že iný hotel nebol k dispozícii. Ministerstvo zabezpečovalo len občerstvenie, ktoré vybralo cez verejné obstarávanie ako zákazku s nízkou hodnotou, a tá je vyňatá zo zákona o verejnom obstarávaní.
Práve tu je kameň úrazu. Právnik Marek Benedik síce upozorňuje, že podľa tohto zákona sa musí uchádzač o verejnú zákazku preukázať tým, že nemá dlhy voči štátu, ale pri nižších hodnotách zákazky to už povinné nie je. Podľa politológa Jána Baránka by napriek tomu mali štátne inštitúcie hľadieť na to, či nemajú zariadenia, s ktorými obchodujú, veľké dlhy, aby nedošlo k podozreniam o ich zámernom dotovaní. Samotný Hotel Senec prepojenia odmieta. „Všetky dlhy vyrovnáme v čo najkratšom čase. Vznikli na základe platobnej neschopnosti odberateľov,“ skonštatovala asistentka riaditeľa Michaela Balážová.