Práve ten zachránil nespočetné množstvo životov, keďže uvoľňuje zablokovaný kúsok jedla či inú prekážku z dýchacej trubice sériou úderov do hornej časti brucha. Heimlich zomrel v nemocnici v meste Cincinnati v Ohiu. Osudným sa mu stal infarkt. „Otec bol pre mnohých ľudí vo svete hrdinom z jednoduchého dôvodu - pomohol zachrániť nespočetné množstvá životov prostredníctvom inovácie postupov a prostriedkov na základe zdravého rozumu,“ uviedla jeho rodina vo vyhlásení.
Heimlich bol chirurgom a vyvinul tiež ventil na hrudnú drenáž zabraňujúci kolapsu pľúc po hrudnej traume, ktorý často využívali pri ošetrovaní zranených vojakov vo vojne. Nevyhol sa však kontroverznosti. Agentúra Reuters pripomenula, ako si takmer zničil povesť vyhlásením liečiť AIDS maláriou.
Pomohol aj celebritám
Henry Heimlich vďaka chvatu len v USA zachránil viac ako 100 000 ľudí. Bez jeho použitia by sa udusili osobnosti ako bývalý americký prezident Ronald Reagan († 93), speváčka Cher (70) či herečky Elizabeth Taylor (79) či Goldie Hawn ( 71).
Čo je Heimlichov manéver
- ide o vyvrhnutie predmetu, ktorý sa zasekol v dýchacích cestách
- môžu to byť aj kúsky jedla, ktoré človek vdýchne
- človek sa postaví za dusiacu sa osobu
- objíme jej hrudník, spojí ruky v nadbrušku, zatlačí
- a pretlakom sa vytlačí predmet
- hrozí poranenie rebier