Zhon, stres a veľké prípravy sú spojené s rôznymi úrazmi či nehodami. A keďže nešťastie nechodí po horách, ale najmä po ľuďoch, poistných udalostí je cez sviatky viac než dosť. S akými nehodami sa počas vianočných sviatkov stretávame najčastejšie a ako sa im dá vyhnúť? Čo robiť, keď už sa predsa len niečo stane?
Podľa štatistiky poisťovne Generali pripadá na 1 deň vianočných sviatkov 78 poistných udalostí. V bežný deň v roku je ich 272. Napriek tomu, že sú Vianoce menej nehodové, takéto udalosti ich vedia poriadne narušiť. Najrizikovejším je sviatok Štefan, na ktorý ich pripadá primerne 90. „Najviac poistných udalostí sa stalo počas minuloročných sviatkov, takmer 300. Súviseli najmä s havarijným poistením áut, či úrazmi,“ hovorí Milan Janásik, hovorca Generali Poistovne. Podobné štatistiky hlási aj poisťovňa Allianz. Minulé Vianoce riešili v priemere 208 poistných udalostí denne, čo je približne 1/4 oproti bežnému dňu.
Pyrotechnika
Zábavná pyrotechnika je asi najčastejším dôvodom problémov každých Vianoc. Často totiž dochádza k úrazom, ale aj k škodám na majetku. „Zaznamenali sme aj prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu. Tam spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad,“ spomína hovorca poisťovne Generali Milan Janásik.
Prevencia:
Vyhnite sa zlej a neodbornej manipulácii s pyrotechnikou a pozorne čítajte návody. Rovnako tak by ste s ňou nemali manipulovať potúžení alkoholom a do rúk nepatrí ani deťom.
Požiar
Horiace sviečky na adventnom venci a na vianočnom stole sú najčastejšou príčinou požiarov. Škodu spôsobuje tiež nekvalitné osvetlenie neznámeho pôvodu. Oboje môžu zapáliť stromček, výzdobu či nábytok. Pred odchodom z domu je lepšie osvetlenie zhasnúť, najmä ak odchádzate na dlhší čas. Vždy radšej skontrolujte aj ostatné elektrické spotrebiče v dome.
Prevencia:
Nekupujte osvetlenie na trhovisku od neznámych ľudí. Radšej zaplaťte viac, ale s istotou kvality a overeného výrobcu, ktorý poskytuje záruku. Ak niekam idete, uistite sa, že v dome nehoria žiadne sviečky.
Nehody na cestách
Ľudia počas sviatkov často cestujú za rodinou, každoročne sa opakujú podobné poistné udalosti práve s týmito aktivitami. Je to najmä pre namrznuté cesty, či neustále náhlenie. So stavom vozoviek a chodníkov súvisí aj početné množstvo pádov a pošmyknutí.
Prevencia:
Treba byť zvlášť opatrní, ak je vonku pod nulou a cesty sú primrznuté. Takisto pri hustom snežení sa netreba ponáhľať, či už v aute alebo ak sa vyberiete niekam peši. Pre chodcov odporúčame kvalitné zimné topánky s protišmykovou podrážkou.
Zimné športy
V zimnom období sa veľkej obľube tešia aj rôzne športy. Lyžovanie, korčule, bežky či snoubording si doprajeme často cez vianočné prázdniny. So zvýšeným počtom športovcov na svahu sa zvyšuje aj riziko úrazu. Aj malé zaváhanie či precenenie síl môže spôsobiť úraz.
Prevencia:
Je potrebné zhodnotiť svoje schopnosti a nepreceňovať sa. Dôležitá je tiež správna rozcvička, ktorá môže predísť menším úrazom. Najpodstatnejšie je však riadiť sa pokynmi správcov strediska a značeniami na tratiach.
Pozor:
Ak sa s alkoholom v krvi vyberiete na svah a utrpíte zranenie, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody. V prípade, že vám namerajú viac ako 1,5 promile, vzniknutú škodu poisťovňa neuhradí. Navyše môžete dostať pokutu za nedisciplinované správanie až do 331 €.
Čo robiť v prípade poistnej udalosti
Helena Kanderková, Allianz - Slovenská poisťovňa
- Vzniknutú škodu treba čo najskôr nahlásiť poisťovni, buď telefonicky, osobne na pobočke alebo online. Musíte odovzdať všetky potrebné dokumenty, ako sú fotodokumentácia, lekárske správy, bločky, či policajnú správu. Poisťovňa začne okamžite škodu riešiť. Klienta odškodní v zmysle platných poistných podmienok a dojednaného modulu poistenia.
Kuriozity poisťovne
Kapra doma nechovajte
Prípadov, keď niekomu zabehne kosť z kapra, je veľa. Nie každý si však z neho spraví domáce zvieratko. Jeden pán sa o to pokúsil. Kapra vložil do akvária pre rybičky. Ten zaujal rodinu natoľko, že akvárium nešťastne rozbili a vytopili si byt aj susedov pod nimi.
Na poháre pozor
Aj jeden pohár vína môže byť niekedy nebezpečný. Najmä ak ho položíte na zem vedľa gauča a zabudnete naň. To spravil istý klient poisťovne a keď vstával, stúpil naň a sklenená stopka pohára sa mu zapichla do päty.