Od marcových volieb mali na pláne presne 11 schôdzí, počas ktorých si v pléne Národnej rady odsedeli 54 rokovacích dní. Nový Čas sa rozhodol zistiť, ktorí zo slovenských zákonodarcov chýbali počas rokovacích dní v parlamentne najviac. Po Pavlovi Frešovi, Mikulášovi Dzruindovi či Ivanovi Miklošovi, ktorí v minulom volebnom období vymeškali najviac hlasovacích dní, sa poradie rapídne zmenilo. Ako vysvetľujú svoju absenciu?
Politické spory, handrkovanie, predkladanie zákonov a naťahovačky o každý hlas. Aj tak vyzerala v tomto roku poslanecká práca. Zatiaľ čo o niektorých poslancoch verejnosť počula viac, iní sa skôr pred zvedavými otázkami ukrývali. Jeden z mála spôsobov, ako overiť prácu zákonodarcov, je počet vymeškaných rokovacích dní v parlamente.
Striktný pracovný poriadok ako v súkromných firmách však hľadať nemožno. Poslancom, ktorí sa na schôdzi nezúčastnili z rôznych dôvodov, stačí vypísať ospravedlnenku a niekoľkotisíceurový plat im ďalej beží. Politický analytik Ján Baránek tvrdí, že na prácu zákonodarcov sa treba pozerať prísne. „Poslanci majú množstvo výhod oproti bežným ľuďom, aj čo sa týka čerpania maródky, alebo počtu odpracovaných dní. Mnohí sa síce bránia, že chodia medzi ľudí, ale 90 percent z nich podľa mňa zavádza,“ myslí si Baránek.
Kuriózne je, že medzi absentérmi nefiguruje napríklad sám predseda poslaneckého zboru Andrej Danko. Ten sa musel na jar podrobiť operácii žalúdka, počas ktorej bol niekoľko týždňov práceneschopný. „Nechápem, prečo je pri jeho mene, ale napríklad aj pri Bélovi Bugárovi uvedená nula. Predsedu parlamentu sme minimálne mesiac zastupovali, keď bol v nemocnici, tiež tam mal niekoľko služobných ciest. Sú to ospravedlniteľné absenčky, ale mali tam byť uvedené,“ uviedla Lucia Nicholsonová. Poslanec Miroslav Beblavý si neúčasť Danka všimol tiež.
„Určite boli dni, keď sa v pléne neukázal, máme to brať tak, že v zapisovaní dochádzky sme si rovní a rovnejší?“ pýta sa. Sám Danko nám cez tlačový odbor odkázal, že služobné cesty súviace s jeho prácou si vykazovať nemusí. V prípade, že poslanec predloží práceneschopnosť, jeho neúčasť sa taktiež neposudzuje. „Postupuje sa podľa zákona o sociálnom poistení ako u iného zamestnanca,“ píše sa v stanovisku. V rokovacom poriadku je však uvedené, že poslanci sa musia pre chorobu ospravedlňovať predsedovi parlamentu pred začatím rokovania. Či Andrej Danko doručil ospravedlnenie do parlamentu, sme sa nedozvedeli, ani to, prečo si na rozdiel od kolegov neúčasť pre chorobu na stránke NR SR neuvádza.
Chorí poslanci na PN ísť nemusia
Ak je poslanec dlhodobo chorý alebo sa z nejakých príčin nemôže zúčastňovať schôdzí, tak na tzv. péenku ísť vôbec nemusí, keďže to nie je jeho povinnosťou. Môže si od 11. dňa svojej práceneschopnosti uplatniť nárok na nemocenské. Musí však splniť podmienku absencie príjmu, nesmie mať za obdobie, počas ktorého je práceneschopný, príjem z výkonu funkcie poslanca NR SR. Rovnako majú nárok na ošetrovné, ak opatrujú svojho príbuzného, najviac desať dní.
Aké odmeny dostali zákonodarci tento rok?
ročne zarobili 35 760 eur
mesačne 3576 eur
denne 662 eur
Prečo nesedeli v poslaneckých laviciach?
Martin Fecko (54), poslanec OĽANO - NOVA
18 absencií
- Najväčšia časť mojich neúčastí bola pre vážne zdravotné dôvody. Mal som rozštiepený členok a chodil som o barlách. Nebolo komfortné chodiť tak do parlamentu, čerpal som si normálne maródku.
Jana Nehézová (41), poslankyňa Kotleba - ľudová strana naše Slovensko
12 absencií
- V jednom prípade išlo o operačný zákrok, ďalšie absencie súviseli s prácou poslankne Banskobystrickej župy. Boli to aktivity, ktoré boli dlhodobo naplánované.
Milan Mojš (60), poslanec SMER- SD
12 absencií
- V parlamente som chýbal najmä preto, že som mal zlomený stavec, preto je tých absencií toľko.
Adriana Pčolinská (38), poslankyňa Sme rodina- Boris Kollár
12 absencií
- U mňa to boli čisto medicínske dôvody. V septembri som mala zápaľ pľúc a to sa ťahalo až do októbra. Pánovi predsedovi som dala ospravedlnenky od lekára.
Katarína Machačková (46), nezaradená poslankyňa
12 absencií
- Prevažne to boli zdravotné dôvody, keďže mám chronické ochorenie, raz som dcéru sprevádzala ku komplikovanému pôrodu. Ostatné absenčky súviseli s tým, že som viedla mestské zastupiteľstvo v Prievidzi, resp. tu bol na návšteve pán prezident.
Simona Petrík (34), nezaradená poslankyňa
10 absencií
- Väčšina absencií súvisela so starostlivosťou o moje malé dieťa. Pár vynechaných schôdzí bolo aj preto, že som bola na konferenciách o rodovej rovnosti, či násilí páchanom na ženách. Tieto témy považujem za dôležitejšie pre mňa ako napríklad zákony ministerstva pôdohospodárstva o vodách a podobne.
Miroslav Beblavý (39), nezaradený poslanec
10 absencií
- Dôvody som uviedol aj na stránke NR SR. Išlo o plánované zahraničné cesty.
Richard Raši (45), poslanec za SMER- SD
9 absencií
- Polovica absencií súvisela s cestou do Tokia kvôli novému investorovi v Košiciach. Ďalšie boli pre účasť na zasadnutí Európskeho olympijskeho výboru a Európskeho mesta športu 2016.
Milan Uhrík (32), poslanec Kotleba - ľudová strana naše Slovensko
8 absencií
- Zväčša išlo o iné pracovné povinnosti, nebol som niekde na dovolenke. Narodila sa mi však aj dcéra, takže som bol napríklad aj po manželku v pôrodnici a staral som sa.
Lucia Ďuriš-Nicholsonová (40), podpredsedníčka parlamentu
8 absencií
- Moje absencie súvisia s tým, že som porodila 1. septembra syna Jakuba.