Matúš Fedorčák, študent druhého ročníka Strednej odbornej školy technickej v Humennom získal s týmto nápadom prvenstvo v súťaži 'Navrhni Gadget'. Úniky energie na výškových budovách totiž ľudia nedokážu snímať zo zeme. "Vtedy potrebujeme použiť helikoptéru, čo je neekonomické riešenie, ale dron je jednoduchší a šetrnejší k prírode," uviedol.
Podľa jeho slov by projekt fungoval pomocou internetu a bezdrôtových riešení. Na drone by bola umiestnená termokamera, ktorá by snímala tepelné úniky napr. pri oknách, kde sú najväčšie straty energie. "Nahlásil by to príslušnej stavebnej firme a ona by hneď mohla problém riešiť," priblížil.
Zrealizovanie nápadu by malo aj bezpečnostné využitie. V prípade inteligentného domu by ho podľa Fedorčáka mohla firma prispôsobiť aj pre dron. Ten by v noci, keď sa napr. v dome nikto nenachádza, pomocou infrakamery hľadal prípadných páchateľov alebo niekoho, kto by chcel ohroziť objekt. Termokamera by totiž identifikovala rozdiel medzi teplotou ľudského tela a okolia.
Podľa Fedorčákových slov išlo o teoretickú súťaž nápadov. Na realizáciu takéhoto projektu by boli potrební aj ľudia z iných oblastí. Finančná náročnosť jedného dronu je približne 1200 až 1500 eur, cena kamier sa pohybuje okolo 1500 až 2000 eur. Využiteľné by boli na akomkoľvek množstve objektov.