Pre TASR to uviedla Erika Harrisová, ktorá je síce slovenského pôvodu, avšak už dlhé roky žije vo Veľkej Británii a tak si osvojila britské Vianoce. Tie symbolizujú podľa nej darčeky, stretávanie sa s ľuďmi, s ktorými celý rok nebola v kontakte, oslavy s kolegami, školské koncerty a hlavne obrovské nákupy jedla a pitia. "Každý vie, že nie je možné to všetko skonzumovať. Všade sú ozdoby, stromčeky, veľká premávka a nervozita, či to človek všetko stihne. Predvianočná atmosféra, ktorá sa dá definovať ako celonárodná hystéria, sa začína už na začiatku decembra, keď Briti prestanú hovoriť o počasí a bežnou otázkou sa stáva "Ste pripravení na Vianoce?" alebo "Čo robíte na Vianoce?" uviedla Harrisová.
Všetka námaha sa sústredí na prvý vianočný deň, keďže v Británii sa Vianoce oslavujú dva dni. Štedrý večer podľa jej slov Briti až tak neoslavujú a keď, tak sa stretnú s priateľmi alebo idú na večierok. "Vianoce sú stále menej náboženským sviatkom, viac je to oslava konca roka a dovolenka spojená s nostalgiou detstva a oslavou rodiny. Všade je polnočná omša, na ktorej sa zúčastňuje čoraz menej a menej ľudí, keďže bývam medzi dvoma kostolmi, tak to viem posúdiť," vysvetlila.
Napriek tomu, že každá rodina má svoje vlastné tradície, spoločné je vo Veľkej Británii to, že vianočný deň sa začína pomerne skoro s darčekmi a pokračuje jedením a pitím. "Potom je slávnostný obed. Tradične je to morka, ale môže byť aj hus alebo bravčové, záleží na rodinnej tradícii. Čo ale nesmie chýbať je "christmas puding" - teplý koláč plný hrozienok, sušeného ovocia a alkoholu, ktorý sa pripravuje týždne vopred dolievaním alkoholu a "mince pies" - menšie pečivo naplnené miešaninou jabĺk, hrozienok, škorice a pod. Toto pečivo je súčasťou Vianoc a podáva sa pred Vianocami všade," priblížila Harrisová.
Vianoce vo Veľkej Británii sú neoddeliteľne späté s prejavom kráľovnej Alžbety II., ktorý sa začína o 15.00 h. "Potom je každý prejedený, unavený a zvyšok dňa Briti trávia pospávaním pri televíznych seriáloch a obľúbených filmoch. Druhý vianočný deň sa trávi dojedaním z predošlého dňa, prechádzkami, návštevami a hlavne vydýchnutím a radosťou, že je po Vianociach a môžeme sa vrátiť do normálneho života," dodala Harrisová.
Sama oslavuje britské Vianoce, aj keď priznala, že už roky sa neúspešne domáha darčekov na Štedrý večer. Najväčší rozdiel vidí v tom, že Vianoce v Británii prenikli do kultúry tejto spoločnosti do takej miery, že je skoro nemožné sa tejto oslavy rodiny, krajiny, tradície a dobrej vôle vyhnúť. "A tak aj väčšina cudzincov alebo nekresťanov, ktorí tu už dlhšie žijú, ich nejakým spôsobom oslavuje," uzavrela.