"Ľudia zvyknú vyhľadať lekára nielen priamo po štedrej večeri, ale napríklad aj deň potom," hovorí primár I. ORL kliniky LF UK a UNB-Petržalka Tibor Barta. Nehoda s rybacou kosťou sa môže podľa jeho slov stať ako mladým ľuďom, tak aj seniorom. "Seniori môžu mať zníženú citlivosť v dôsledku umelého chrupu, preto zapichnutú kostičku môžu zaregistrovať neskôr," vysvetlil.
V rámci prevencie primár radí mäso dôkladne prežúvať, čím sa zníži riziko zapichnutej kosti. "Zapichnutá kosť býva väčšinou v hornej časti, ťažšie prípady, ak je kosť nižšie v hrtane, sa už musia riešiť endoskopicky. Ak má niekto podozrenie, že má zapichnutú kosť, odporúčame preventívne navštíviť lekára," doplnil Barta.
V niektorých prípadoch si ľudia vedia pomôcť aj sami, napríklad zjedením suchého chleba alebo vareného zemiaku. Kostičku obalia a tá sa odplaví do žalúdka, kde ju rozložia žalúdočné kyseliny, vysvetľuje Martina Vitková, vedúca Edukačného a tréningového centra a supervízorov spoločnosti Falck Záchranná.
Horšie je, keď kosť uviazne v dýchacích cestách a spôsobuje bodavú bolesť. "Vtedy zachovajte pokoj, dýchajte nosom a vyhľadajte odbornú pomoc, lekára ORL alebo pohotovosť. Neprepadajte panike, kosť v krku nepatrí k život ohrozujúcim stavom," zhrnula záchranárka.