Únosca líbyjského lietadla tvrdil, že má pri sebe granát, informoval denník Times of Malta. Prehlásil sa za stúpenca niekdajšieho líbyjského autokratického vodcu Muammara Kaddáfího, zvrhnutého v roku 2011. Mat tiež povedať, že je ochotný prepustiť všetkých s výnimkou posádky, ak úrady splnia, čo žiada. Jeho požiadavky však doposiaľ nie sú známe, približuje Times of Malta.
Okolo 14.00 hod. začal prepúšťať cestujúcich z líbyjského lietadla. V prvej skupine boli ženy a dieťa. Maltská televízia odvysielala zábery, na ktorých je vidieť, ako pasažieri schádzajú zo schodov z lietadla a nastupujú do pripravených autobusov.
Po intenzívnych vyjednávaniach prepustili už všetkých 111 pasažierov a začali prepúšťať aj členov posádky. Na sociálnej sieti Twitter to oznámil maltský premiér Joseph Muscat.
Dvaja únoscovia líbyjského dopravného lietadla sa podľa prvotných informácií maltskej štátnej televízie aj líbyjských médií vyhrážali, že lietadlo vyhodia do povetria.
Neskôr prejavili ochotu prepustiť všetkých zadržiavaných pasažierov, dodali však, že si ponechajú pilota, uviedol predstaviteľ spoločnosti Afriqiyah Airways.
Maltský premiér Joseph Muscat na twitteri uviedol, že "bol informovaný o potenciálnom únose lietadla z vnútroštátneho líbyjského letu, ktoré bolo presmerované na Maltu". Bezpečnostné sily sú v pohotovosti, dodal Muscat.
Na miesto boli vyslané záchranné tímy a z letiska momentálne odkláňajú všetky plánované lety. Na palube lietadla typu A320 bolo dovedna 111 pasažierov, z toho 82 mužov, 28 žien a jedno dieťa, a sedem členov posádky. Únos lietadla už potvrdil aj nemenovaný príslušník líbyjského ministerstva zahraničných vecí. Stroj A320 pôvodne smeroval z mesta Sabhá do metropoly Tripolis. Informovala o tom agentúra Reuters a maltské médiá.
Malý stredomorský ostrov Malta je vzdialený asi 500 kilometrov severne od líbyjského pobrežia, napísala agentúra Reuters. Líbya sa prepadla do chaosu po páde režimu dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího, ktorého zvrhla ľudová revolúcia na začiatku roku 2011. Na základe rokovaní rôznych frakcií sprostredkovaných OSN vznikla na začiatku roka vláda národnej jednoty, ktorá však stále nemá pod kontrolou celú krajinu. Niektoré regióny sú pod kontrolou rôznych ozbrojených milícií vrátane radikálnej organizácie Islamský štát.