Upozornila na to psychologička Daniela Čechová, ktorá je presvedčená, že najvhodnejším riešením, ako sa počas sviatkov vymaniť z prílišnej zaujatosti až závislosti na moderných komunikačných technológiách je nájsť prijateľné riešenie pre všetkých.
"Keďže aj v tomto prípade je lepšie robiť prevenciu ako riešiť problémy, je vhodné spoločne sa v rodine zamyslieť nad používaním komunikačnej techniky počas Vianoc a prijať demokratickú dohodu. Je výborné zapojiť do diskusie aj menšie deti, aby sa učili načúvať iným a rozhodovať," uviedla pre TASR Čechová. "Tam, kde sú v rodine dobré medziľudské vzťahy, bude také spoločné rozhodnutie v prospech zdravého rozumu," dodala. Naopak, autokratické rozhodnutie rodičov môže byť podľa nej kontraproduktívne. "Dôsledkom môže byť rebélia alebo frustrácia ostatných členov rodiny, čo na vianočnej pohode určite nepridá," vysvetlila.
Predstavu o úplnom vzdaní sa komunikačných technológií navyše považuje v súčasnosti za nereálnu a naivnú. "Technológie sa natoľko stali súčasťou nášho života, že spoločnú dohodu nepoužívať ich viac ako jeden deň ťažko dosiahneme," upozornila. Výnimku môžu byť podľa nej tvoriť iba rodiny a komunity, ktoré spájajú silné hodnoty ako náboženstvo alebo iné životné filozofie, prioritné pre všetkých členov.
Čechová zároveň upozornila, že na moderné technológie nemožno hľadieť iba ako na príčinu toho, že sa ľudia prestávajú medzi sebou rozprávať a zdieľať spoločné chvíle. Zdôraznila, že stále sú to prostriedky, ktoré dokážu ľudí spájať. A to aj počas vianočných sviatkov. "Keď sú rodiny rozdelené, či už žijú v iných mestách alebo na iných kontinentoch, taký skype dokáže urobiť divy a obohatiť rodinné vzťahy aj počas Štedrého dňa," upozornila.