TASR to potvrdil minister školstva Peter Plavčan. "Je možné garantovať, že aj táto kategória učiteľov bude mať zvýšený plat od prvého septembra budúceho roka o šesť percent," uviedol.
Ešte koncom novembra však nebolo isté, či sa budú platy zvyšovať aj pre túto kategóriu učiteľov. Predseda školských odborárov Pavel Ondek vtedy upozornil, že mestá a obce nemajú finančné prostriedky na to, aby zagarantovali zo svojich rozpočtov cez podielové dane tých pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí pracujú v materských školách, ZUŠ, CVČ a školských kluboch detí. Plavčan pre TASR teraz uviedol, že platy tejto časti učiteľov by sa mali prerokovať na zasadnutí Rady ZMOSu v januári. "Malo by to byť v polovici januára s tým, že potom by sa malo pristúpiť k dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa," povedal Plavčan.
Zatiaľ je podľa jeho slov otvorená otázka, či štát dofinancuje zvyšovanie platov tejto časti pedagógov. "Posledné vyjadrenia ZMOSu skôr nasvedčujú tomu, že to bude uskutočnené z daňových príjmov obcí a miest," dodal Plavčan.
V súčasnosti základné a stredné školy spadajú pod prenesené kompetencie miest a obcí, čo znamená, že peniaze na ich chod prichádzajú priamo od štátu vo forme normatívu na žiaka. Materské školy, ZUŠ, CVČ, školské kluby detí, školské jedálne, školské internáty patria pod originálne kompetencie miest a obcí a ich chod je platený z podielových daní miest a obcí. Do originálnych kompetencií spadá približne 18.000 zamestnancov.