V máji 2016 elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) udreli na zločineckú skupinu takáčovcov, takzvanú južnú vetvu okolo Tibora Füleho. Padli obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a z ďalších trestných činov. Trinásť mužov vzal sudca Špecializovaného trestného súdu do kolúznej (ovplyvňovanie svedkov) a preventívnej väzby (pokračovanie v trestnej činnosti). Henrich Szűcs policajtom ušiel a je na neho vydaný zatykač.
Niektorí obvinení sa dostali z väzby na slobodu. Základná sedemmesačná lehota väzby sa mala ostatným skončiť v januári 2017. Prokurátor žiadal o predĺženie. Sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský však obvineným väzbu predĺžil len do marca, zrušil kolúznu väzbu a troch mužov dokonca prepustil na slobodu. Medzi nimi bol aj Richard Benčič s prezývkou Kofola. Prokurátor preto podal sťažnosť a rozhodoval Najvyšší súd SR. Senát pod vedením Libora Duľu rozhodnutie zrušil. Na slobodu nepustil nikoho a väzbu pre všetkých obvinených predĺžil do júla 2017.
Inkasoval mafián Kofola?
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v dôvodoch sťažnosti o nepredĺžení väzby pre niektorých z takáčovcov, medzi ktorými bol aj Benčič, argumentoval výpoveďou obvineného Jozefa Walzera prezývaného Tatranka. Ten sa rozhodol spolupracovať s políciou a vypovedá proti parťákom. „Obvinený Richard Benčič sa mal podľa prokurátora spoločne s obvineným Henrichom Szűcsom zaoberať vyberaním výpalného z podnikov Steam & Coffee a Harley v Bratislave, pričom táto činnosť nebola časovo ohraničená,“ píše sa v uznesení Najvyššieho súdu SR. Prokurátor tvrdí, že má pritom ísť o jedného z najstarších členov zločineckej skupiny takáčovcov, ktorý mal v minulosti pôsobiť ako ochranca popredného člena skupiny. Z toho podľa prokurátora vyplýva dôvodná obava, že v prípade prepustenia obvineného Benčiča na slobodu by sa mohol dopustiť ovplyvňovania svedkov, a to najmä vo vzťahu k svedkom, ktorí doposiaľ neboli vypočutí a ktorí mali platiť tzv. výpalné za podniky Harley a Steam & Coffee.
Kaliňákove a Počiatkove podniky
Sieť reštaurácií Steam & Coffee v hlavnom meste prevádzkuje firma, v ktorej figurujú minister vnútra Robert Kaliňák a exminister dopravy a financií Ján Počiatek. V spoločnosti pôsobil aj Róbert Pintér. V súčasnosti je z neho policajt a pôsobí na ministerstve vnútra ako generálny riaditeľ Sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku. Od nového roka bude fungovať už iba prevádzka na Vajnorskej. Reštaurácia na Mýtnej ulici končí k 31. decembru 2016, ostatné skončili už dávnejšie. Podnik Harley vlastnil zase Ján Počiatek.
Z uvedenej trojice na naše otázky reagoval len Robert Kaliňák. Poprel, že by osobne poznal Richarda Benčiča, Jozefa Walzera či Tibora Füleho. „Ani jedno z týchto mien mi nič nehovorí a tieto osoby nepoznám,“ zdôraznil minister, ktorý vyhlásil, že on osobne ani nikto z pracovníkov jeho prevádzok nikdy neplatili výpalné. „Nikdy sme s takouto vecou neboli konfrontovaní. A neviem o tom, že by ktokoľvek z mojich spolupracovníkov bol s tým konfrontovaný,“ dodal Kaliňák. Ján Počiatek a Róbert Pintér sa do uzávierky tohto vydania nevyjadrili. Počiatek však v minulosti v médiách vyhlásil, že nijaké výpalné neplatili a išlo to mimo nich.
Takáčovci
Mafiánska skupina takáčovcov je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začala pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovala „ochranu“ stovkám podnikov. Nazývajú ju po Jánovi Takáčovi a delia na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek. Takáča zavraždili v júli 2003 a jeho nástupcu Jozefa Surovčíka v septembri toho istého roku. Vraždy nie sú objasnené. „Armáde“ teraz velí Martin M.