Nový rok začne hneď zaujímavosťou, pretože v noci z 31. decembra na 1. januára bude po 0:59:59 stredoeurópskeho času (SEČ) vložená jedna sekunda navyše. Nový rok začne vo svetovom čase o sekundu neskôr. Medzinárodná služba rotácie Zeme (IERS) totiž zverejnila ustanovenia prestupnej sekundy na rok 2016 a 2017. Po dvadsiaty siedmy raz od jej zavedenia v roku 1972 sa tak v jeden okamih naraz posunie na celom svete čas o jednu sekundu a platiť to bude aj pre Slovensko.
V greenwichskom čase bude sekunda vložená pred začiatkom nového roka a ľudia tak budú musieť do odpočtu k ohňostroji jednu sekundu pridať. O svetovej polnoci po čase 23:59:59 bude nasledovať 23:59:60 a až potom 00:00:00 nasledujúceho dňa. To sa stane na celom svete v rovnaký okamih. To znamená, že na Slovensku sa tak stane v 1:00 SEČ 1. januára.
Budúci rok budú dobré pozorovacie podmienky pre niekoľko meteorických rojov. Ten prvý - Kvadrantidy vrcholí už v utorok 3. januára za minimálneho rušivého vplyvu mesačného svitu, ktorý zapadne ešte pred polnocou. Po polnoci z piatka na sobotu 10. na 11. februára nastane polotieňové zatmenie Mesiaca, v tomto prípade na hranici už čiastočného zatmenia.
Na konci februára budú pozorovatelia môcť uvidieť druhú najznámejšie kométu vôbec - kométu 2P / Encke, ktorá sa k Slnku vracia na svojej krátkoperiodickej dráhe každých 3,3 roka. Tretí kométu nazvanú 41P / Tuttle-Giacobini-Kresák uvidíme začiatkom apríla. K Slnku sa vracia každých zhruba päť rokov, návrat v roku 2017 však astronómovia hodnotí ako nepriaznivejšie za posledných 200 rokov. Leto bude bohaté na najkrajšiu časť Mliečnej dráhy, vedci tiež predpokladajú, že dobrú viditeľnosť by mohol mať Saturn.
Jedným z najlákavejších úkazov v budúcom roku bude tiež čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré sa očakáva 7. augusta večer. V polovici decembra nastane pravidelný meteorický roj Geminidy. Na pozorovanie bude najlepší noci zo 13. na 14. a 14. na 15. decembra.