Úrad tvrdí, že ide o vírus H5N8, ktorý sa môže preniesť na človeka! Nový Čas vypátral epicentrum nákazy.
Majitelia sa museli podľa susedov dať zaočkovať. Prísne opatrenia musia dodržiavať samosprávy aj chovatelia v okruhu 10 kilometrov.
„Predpokladáme, že vírusom sa mohli nakaziť z voľne žijúceho vtáctva, ale ešte žiadna z krajín EÚ s výskytom vtáčej chrípky túto informáciu exaktne nepotvrdila,“ hovorí Paulína Kojnok zo ŠVPS. Podľa jej slov sa vírus H5N8, ktorý bol identifikovaný u týchto sliepok, môže potenciálne preniesť na človeka, ale zatiaľ to nebolo potvrdené. „Človek by sa mohol nakaziť vzdušnou cestou, napríklad ošetrovaním hydiny, alebo ak by zjedol surové mäso. Po nákaze už ju človek môže preniesť na ďalšieho človeka a šíri sa ako iná chrípka. Je to však zriedkavé," povedala interná lekárka Etela Janeková.
Podľa slov susedov museli ísť v piatok 68-roční chovatelia na očkovanie na infekčné oddelenie na Kramáre. Na dverách ich domu visí papier s nápisom Pozor nákaza. Nový Čas sa spojil s majiteľkou sliepok telefonicky. „Obráťte sa na veterinárnu správu,“ odbila nás a zložila telefón.
Susedia: Bojíme sa o hydinu
Jarmila Balážová (74), dôchodkyňa
Ja chovám sliepky. Volala som veterinárnej správe a prídu mi skontrolovať, či môžem používať vajíčka. Moje sliepky sa mi javia ako zdravé. Ja sa o ne bojím, držím ich v čistote a veľmi by ma mrzelo, keby dostali nejakú chorobu.
Margita Uhrová (60), dôchodkyňa
Počula som o tom, aj som to videla v televízii. Nebojím sa, myslím, že to na človeka nejde. My doma nemáme sliepky, zajace ani prasiatka.
Vo svete zomreli stovky ľudí
Podľa údajov WHO sa od roku 2003 do 2. októbra 2014 vyskytlo 668 laboratórne potvrdených prípadov nakazenia človeka vírusom H5N1, oficiálne hlásených zo 16 krajín. Z týchto prípadov zaznamenali 393 úmrtí. Najviac z toho boli obyvatelia Ázie a Indonézie.