A to nielen tým, ktorí hlasovali v referende odhaľujúcom rozpoltenosť národa pre brexit. Briti vlani v júni schválili odchod svojej krajiny z EÚ 52 percentami hlasov ku 48 percentám a tón verejnej debaty o tom, ako by mal brexit vyzerať, zostal vyhranený aj po zvyšok roka. Mayová v nedeľu v televíznom príhovore povedala, že napriek názorovým nezhodám Britov spája želanie žiť v silnejšej, čestnejšej a bezpečnejšej krajine. "Tieto ambície nás zjednocujú, už nie sme tých 52 percent, ktoré hlasovali za odchod a 48 percent, ktoré hlasovali za zotrvanie, ale jedna veľká únia ľudí a národov s pyšnou minulosťou a jasnou budúcnosťou," citovala Mayovú tlačová agentúra Reuters.
"Keď budem sedieť tento rok pri rokovacom stole v Európe, budem mať na mysli toto - vedomie, že som tu preto, aby som vybavila správnu dohodu, nielen pre tých, ktorí hlasovali za odchod, ale pre každého jedného človeka v tejto krajine." Mayová sa zaviazala aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy EÚ, ktorým oficiálne spustí vyjednávanie o podmienkach brexitu, do konca marca. Samotný proces odchodu z únie potrvá roky a Mayová zatiaľ povedala iba veľmi málo o tom, čo bude chcieť od zvyšných 27 členských krajín bloku.
Mayová sa stala premiérkou a predsedníčkou vládnucej Konzervatívnej strany iba v júli, po tom, ako sa jej predchodca David Cameron po referende o brexite vzdal funkcie. Cameron i Mayová podporovali v referende kampaň za zotrvanie v EÚ. Vo svojom novoročnom posolstve sa Mayová zmienila aj o "drahocennej únii" medzi štyrmi základnými časťami Británie, medzi ktorými vládne napätie odkedy Anglicko a Wales hlasovali za brexit a Škótsko a Severné Írsko za zotrvanie v EÚ.
Prvá škótska ministerka Nicola Sturgeon vyhlásila, že urobí všetko čo bude v jej silách, aby zabezpečila, že vôľa škótskeho národa bude rešpektovaná. Spomenula aj možnosť budúceho referenda o nezávislosti od Británie. Vo svojom novoročnom posolstve Sturgeonová povedala: "Sme rozhodnutí, že hlasovanie Škótska zostať v EÚ bude rešpektované a že ľudia v Škótsku si ponechajú čo možno najviac z benefitov členstva v EÚ, vrátane slobody pracovať, cestovať a študovať v iných členských krajinách," citovala ju agentúra Reuters.