Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší, ako je 1,3- násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Keďže v 3. štvrťroku 2016 sa priemerná mzda na Slovensku znížila z 901 eur na 889 eur, znižuje sa aj horná hranica na získanie zvýhodnenej hypotéky, a to z 1 171,30 eura na 1 155,70 eura.
Rátajú sa aj odmeny
Ak o zvýhodnenú hypotéku banku požiadate, preverí váš príjem za uplynulý kalendárny rok, a to vrátane bonusov či nejakých odmien, ktoré ste v zamestnaní dostali. O úver na bývanie môžete požiadať aj ako dvojica, vtedy sa váš príjem bude posudzovať spoločne. Maximálna povolená výška je teda dvojnásobok stropu - teda 2 311,40 eura. Výhodou je, že jeden z vás môže zarábať viac, ako je výška stropu a druhý, naopak, menej. Posudzuje sa vždy príjem dokopy.
Kedy sa oplatí
Horná hranica príjmu zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa mení až štyrikrát ročne a závisí od vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Najvyšší býva strop spravidla od apríla do konca júna. Vtedy sa totiž zohľadňuje priemerná mzda za posledný kvartál roka, do ktorej sa započítavajú aj koncoročné odmeny či prémie, čo zvyšuje priemernú mzdu“ vysvetlila Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
Čo to je?
- Hypotéka pre mladých je produkt, pri ktorom sa úroková sadzba znižuje o 3 %.
- Z toho 2 % dotuje štát a 1 % banka.
- Príspevok je možné získať najviac na sumu 50 000 € počas prvých piatich rokov splácania.
- Kritériom je aj vek ku dňu podania žiadosti. Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia od 18 do 35 rokov.