Veľmi dôležitá udalosť, ktorá do veľkej miery ovplyvní celý svet, sa bude konať už o pár dní. Na nástup Donalda Trumpa (70) do amerického prezidentského kresla netrpezlivo čakajú odborníci z rôznych oblastí. Práve on bude dávať rytmus v celosvetovom dianí.
Politika: Rok plný zmien
Politológ Grigorij Mesežnikov očakáva, že ombudsmanom sa stane človek blízky najsilnejšej koaličnej strane Smer. „Ombudsmanku doteraz vnímali ako konkurenta, obviňovali ju, že je predĺženou rukou opozície a je protivládna,“ konštatuje. „Regionálne voľby na Slovensku môžu ovplyvniť celý politický vývoj niekoľko mesiacov pred voľbami a najmä vtedy, ak sa zmení volebný zákon, môže to vniesť nestabilný prvok,“ hovorí Mesežnikov.
Očakáva, že sa koalícii podarí presadiť zmenu volebného zákona tak, aby sa župan vyberal už len v jednom kole. Očakáva problematický vývoj, pretože hrozí, že takáto zmena pomôže najmä extrémistom. Turbulentný rok to bude aj z hľadiska zahraničnej politiky. „Voľby vo Francúzsku či Nemecku môžu vniesť na politickú scénu nestabilitu,“ tvrdí Mesežnikov.
Ekonomika: Budeme lacnejšie tankovať
Najdôležitejšie bude v ekonomickej oblasti sledovať to, ako sa nový americký prezident Donald Trump postaví k medzinárodnému obchodu. Myslí si to analytik Trim Brokers Ronald Ižip. „Mohol by zvýšiť daň na importy a zaviesť podporu exportov. Ak by to USA spravili, malo by to devastačné účinky na ostatné ekonomiky a najmä na Čínu,“ hovorí Ižip. Má však aj dobrú správu. Cena ropy by podľa jeho názoru mohla v polovici roka klesnúť na úroveň 20 dolárov za barel. Znamená to, že by sme v lete mohli tankovať lacnejšie.
Medzinárodné vzťahy: Obchodník Donald Trump
Bezpečnostný analytik Lukáš Visingr považuje za primárneho hráča na medzinárodnej scéne nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Bude sa chcieť dohodnúť s Vladimirom Putinom. Ponúkne mu nejakú dohodu, napríklad rozdelenie sfér geopolitického vplyvu,“ tvrdí Visingr a dopĺňa, že otázne je najmä to, ako sa Putin k takejto ponuke postaví. Za prijatie návrhu by hovorila potreba urovnať medzinárodné vzťahy, ruská ekonomika taktiež nie je v optimálnom stave a Putin potrebuje zrušenie sankcií.
Na druhej strane sa však nepriateľ vždy hodí a hlavne má Putin za chrbtom mnoho radikálov, ktorí nie sú ochotní vnímať Ameriku inak ako nepriateľa. „Putin je pragmatik a ak by to bolo len na ňom, kývol by na to veľmi rád, ale nie je na svete sám a taktiež musí robiť kompromisy u seba doma,“ konštatuje Visingr. Na Blízkom východe odborník zásadný prelom neočakáva. Podľa jeho názoru je nepodstatné, či bude Islamský štát porazený, alebo nie. „Ak by aj padla Rakka a Islamský štát bol na tomto území zničený, nič to nebude znamenať,“ hovorí Visingr. Boj s radikálnym islamom ako takým bude podľa jeho názoru trvať ešte veľmi dlho.