Hrozno totiž musí byť zamrznuté počas zberu i spracovania a keďže vonku bolo na druhý deň nového roka až - 12 °C, pustili sa do práce. Výrobný riaditeľ Miloš Ševčík priznal, že vzácneho nápoja bude menej ako po iné roky, no kvalita by mala byť výborná. Z 3- až 4-tisíc kilogramov hrozna vylisujú tisíc litrov ľadového vínka.
Vinári z Topoľčianok sa na zber hrozna chystali už na Mikuláša, pre vrtochy prírody však museli počkať a situácia nebola iná ani krátko pred Vianocami. Vhodné počasie prišlo až začiatkom nového roka. Vo vinohrade pracovalo v pondelok už od piatej hodiny ráno asi päťdesiat zberačov, teplomer ukazoval - 12 °C. „Ako sa vraví, do tretice všetko dobré. Myslíme si, že teraz bol na zber ľadového ten najlepší čas aj chlad. Vonku bolo už pár dní dostatočne mrazivo na to, aby sme zberali, nie však veľmi zima, aby hrozno nebolo veľmi zmrznuté,“ vysvetlil výrobný riaditeľ vinárstva Miloš Ševčík.
Pripomenul aj apríl minulého roka, keď počasie spôsobilo vinárom obrovské škody. „Pre jarné mrazy je úroda asi o 50 % slabšia, očakávame okolo 3- až 4-tisíc kilogramov hrozna, z ktorých by sa mohlo vylisovať asi tisíc litrov ľadového vínka,“ doplnil výrobný riaditeľ. Ľadové víno je veľmi vzácne, cukornatosť hrozna je 27 - 29 °NM (27 - 29 g cukru na 100 litrov). „Hrozno sladké je, ale o kvalite samotného produktu je ešte predčasné hovoriť. Tá sa ukáže až podľa toho, čo s ním dokážu spraviť chlapci v pivnici. Do fliaš pôjde niekedy v máji či júni,“ dodal na záver Ševčík.
Vínna rarita
- prvá zmienka o ľadovom víne je z roku 1794
- rozmach až v 20. storočí
- najväčší producenti: Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Slovinsko a Kanada
- na výrobu sa používajú odrody, ktoré dozrievajú neskôr
- najčastejšie u nás: Frankovka modrá, Rizling rýnsky, Tramín červený, Rizling vlašský, Veltlínske zelené či Alibernet