Zatiaľ má vo svojej zbierke 16 kusov a postupne pod jeho rukami vznikajú ďalšie. Študent sa špecializuje najmä na netradičné zvony pre zvonohry a remeslu sa plánuje priučiť aj na univerzite. Róbert (19) študuje na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Košiciach, vymierajúcemu remeslu by sa chcel po maturite venovať intenzívnejšie.
„Rád by som študoval na hutníckej fakulte. Venujem sa výrobe špeciálnych zvonov pre zvonohry, známych v krajinách Beneluxu. Ich zaujímavosťou je, že takýto zvon je ladený na stotinu poltónu, čiže bez nejakých odchýlok. Tón potom znie ako celé spektrum, ktoré dokopy krásne ladí,“ prezradil Róbert, ktorý sa k zvonom dostal kuriózne - najprv totiž liezol na rôzne veže a len tak ich obdivoval.
Pred štyrmi rokmi sa však rozhodol zohnať si materiály a naučiť sa výrobný postup. „Škola v podstate neexistuje, remeslo sa dedí z otca na syna, no u nás takáto tradícia nie je,“ vraví mladík, ktorý paradoxne sám nehrá na žiaden hudobný nástroj. Jeho doteraz najväčší zvon váži 14 kíl a jeho priemer je 27 centimetrov. Vyrábal ho vyše mesiaca a cena by sa pohybovala okolo 1 000 €.
Takto vznikajú
- Odlievajú sa z takzvanej zvonoviny, čo je bronz s vysokým obsahom cínu, od 20 do 22 percent, zvyšok tvorí meď.
- Pri teplote približne 1 100 ˚C sa odlievajú do hlinených foriem s pridaním hliny, piesku i konského trusu.
- Menšie zvony chladnú minimálne 12 hodín, väčšie aj týždne.