Prípad prešetruje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jeho hovorkyňa Lucie Přinesdomová pre ČTK povedala, že sa zrejme jednalo o chybu jednotlivca.
"Zámena ako taká je potvrdená. Z toho, čo sme sa doteraz dozvedeli, vyplýva, že to nebola systémová chyba, ale chyba jednotlivca," povedala ČTK Přinesdomová. Kontrola ŠÚKL, ktorá má okrem iného ukázať, či takých zámien nebolo viac, ešte pokračuje. Preto sa podľa hovorkyne nedá povedať, či a prípadne ako vysoké sankcie klinike hrozia. ŠÚKL, ktorý sa o chybe dozvedel v polovici decembra minulého roka, kliniku kontroluje z hľadiska dodržiavania zákona o ľudských tkanivách a bunkách.
Ministerstvo zdravotníctva nechce prípad až do ukončenia vyšetrovania komentovať. "Do doby riadneho vyšetrenia prípadu nebudeme vec komentovať. Počkáme s komentárom na relevantné údaje o tom, k čomu skutočne došlo a z akého dôvodu," napísala ČTK hovorkyňa ministerstva Štěpánka Čechová.
Dá sa očakávať, že páry, ktorých sa zámena týka, budú musieť riešiť aj právne problémy. Podľa Občianskeho zákonníka je totiž matkou dieťaťa tá žena, ktorá dieťa porodila. Vzťah biologickej matky k dieťaťu je možné legalizovať cestou osvojenia. České právo zatiaľ nijako neupravuje inštitút náhradného materstva, keď zárodočné bunky páru donosí náhradná nepríbuzná matka.
Z asistovanej reprodukcie sa podľa kritikov stal v Česku výnosný biznis. Podniká v ňom aj fond Hartenberg, ktorý spravuje peniaze vicepremiéra a šéfa ANO Andreja Babiša. Odborom podľa niektorých informácií pretečú ročne až štyri miliardy čeeských korún. Náklady z verejného zdravotného poistenia dosahujú stoviek miliónov korún.
Ročne sa v Česku narodí cez 5000 detí s pomocou asistovanej reprodukcie, v českej populácii ich je už cez 100 000. Ďalšie tisíce detí počatých na českých klinikách žijú v zahraničí.