Z firmy však napokon v rámci prepúšťania aj po vzájomnej dohode odišlo viac ako 200 zamestnancov.
Košické železiarne vlani 5-krát zverejnili zoznam, na ktorom bolo vždy iba do 29 mien, aby nešlo o hromadné prepúšťanie. Dokopy takto malo prísť o robotu 143 zamestnancov, no asi štvrtina z nich vo firme zostala na inej, zväčša robotníckej pozícii. Okrem toho sa odborári s vedením dohodli aj na dobrovoľnom odchode, na ktorý sa prihlásilo 264 zamestnancov, prepustili však z nich len 105, ktorí dostali 12-mesačné odstupné vo výške od 14 000 € vyššie.
„Pri takomto skončení pracovného pomeru sme presvedčili vedenie spoločnosti, že takáto cesta je správna a nekonfliktná. Radi by sme podobnú dohodu v tomto roku uzatvorili pre kategóriu robotníkov bez rušenia pracovných miest,“ prezradil predseda Rady odborov košických železiarní Mikuláš Hintoš.
V roku 2016 sa viackrát šepkalo o predaji košickej fabriky. Najprv to mali byť čínski investori, dvakrát počas roka sa hovorilo aj o spoločnosti Moravia Steel, ktorú vlastní slovenský multimilionár Tomáš Chrenek. „Vedením spoločnosti sme boli ubezpečení, že ak k takému rozhodnutiu dôjde, budeme o tom s predstihom informovaní,“ poznamenal Mikuláš Hintoš. „Fámy a špekulácie nekomentujem,“ reagoval hovorca U. S.Steelu Ján Bača.