Nikoho zatiaľ výraznejšie nedráždi, je empatický a trpezlivý, hodnotí jeho doterajšie vystupovanie bývalý šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).
Štefan Zelník (SNS) ministrov osobný marketing nechcel komentovať, chváli ho však za viaceré kroky, napríklad za obsadenie opozície do dozorných rád Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Kritizuje rozpočet pre zdravotníctvo. Zelník je predsedom parlamentného zdravotníckeho výboru a Raši členom, s Druckerom sa v parlamente stretávajú pravidelne. Priestor na hodnotenie ministra dostal aj podpredseda výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd), na otázky TASR neodpovedal.
"Zatiaľ neurobil väčšiu chybu a PR robí najlepšie zo všetkých doterajších ministrov," povedal pre TASR Raši. Kladne ho hodnotí za novelu zákona obmedzujúcu reexport liekov a za plánované posilnenie kompetencií zdravotníckych pracovníkov. Pozitívne vníma aj upokojenie situácie medzi rezortom a rôznymi zdravotníckymi organizáciami.
"Zdravotníci ale majú pocit, že je stále tlačený Zajacovou skupinkou do filozofie, že zdravie je tovar a že trh všetko vyrieši. Ak by im podľahol, mohol by skončiť ako Rudolf Zajac (bývalý minister zdravotníctva - pozn. TASR)," odpovedal Raši na otázku, za čo by Druckera hodnotil negatívne. Súčasný minister by sa mal podľa neho v tomto roku sústrediť na to, "aby pre ekonomicky efektívne racionalizačné opatrenia neutrpel bežný pacient žijúci kdekoľvek na Slovensku".
"Pozitívne hodnotím viaceré personálne výmeny, tiež zastúpenie opozície v dozorných radách Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Všeobecnej zdravotnej poisťovne a takisto novelu zákona o reexporte liekov," povedal Zelník. Sklamaný je však z rozpočtu pre zdravotníctvo. Schválené finančné zdroje podľa neho nebudú stačiť. "Chceme zavádzať DRG, eHealth, preventívne programy, poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť na úrovni doby. Dlh zdravotníckych zariadení je veľký a bude sa ešte prehlbovať, VšZP ohlásila rekordnú stratu," argumentoval Zelník potrebou väčšieho objemu peňazí v systéme.
Za najväčšiu hrozbu označil Zelník vnútornú zadlženosť rezortu, teda odkladanie investícií do obnovy budov a prístrojovej techniky. Vplýva to podľa neho na medziľudské vzťahy. "Kopí sa nervozita na pracoviskách a to sa následne odráža na prístupe k pacientovi," vysvetlil Zelník. Upozornil tiež, že v systéme chýbajú zdravotné sestry, praktickí lekári a špecialisti. Na generačnú obmenu sa podľa neho dlhodobo nemyslí. "Je preto nutné spustiť rezidentský program aj pre špecialistov, urobiť poriadok a zadefinovať pevnú sieť poskytovateľov s výhľadom najmenej na 15 rokov," odporúča Zelník. Pacient aj praktický lekár musia podľa neho vedieť, kam môžu pacienta cielene odoslať na odborné vyšetrenie.
Názor Cigánikovej, Suchánka, Šebovej