Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) ako prvý šéf rezortu akceptoval požiadavky lekárov byť pri tvorbe programového vyhlásenia vlády. "Korektne vníma spoluprácu so stavovskými organizáciami. Som presvedčený, že tento dialóg bude naďalej pokračovať a jeho výsledkom budú zásadné zmeny, ktoré zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje a s napätím očakáva," povedal pre TASR prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Doterajšiu komunikáciu s ministrom vníma rovnako ako lekárska komora pozitívne. "Komunikujeme pravidelne a snažíme sa riešiť všetky problémy, ktoré tu sú. Nie je však v záujme komory hodnotiť komunikáciu s ministrom, ale jeho kroky a výsledky v záujme lekárov a pacientov. Kto iný ako pacienti a kolegovia lekári môžu dostatočne kvalifikovane posúdiť, či minister zdravotníctva robí svoju prácu odborne a kvalitne," skonštatoval Kollár.
V tomto roku by mal minister podľa jeho slov venovať pozornosť stámiliónovým dlhom nemocníc, predraženým nákupom, zlým vzťahom na pracoviskách i potrebe zmeniť vzťah pacient - lekár. "Tento problém nebol nikdy tak vypuklý a komplikovaný, ako je dnes," poukázal.
Najdôležitejšie bude však presadiť zásadné zmeny v zdravotníctve, upozornil Kollár. "Napríklad v čo najkratšom čase uviesť do života novú legislatívu pri zabezpečení a prevádzke novej LSPP, zmenu financovania zdravotníctva ako takého, stratifikáciu nemocníc, optimalizáciu siete, zmenu poisťovacieho systému ako celku, urýchliť výstavbu novej nemocnice a mnoho ďalších úloh. Z pohľadu SLK je dôležitá zásadná zmena nastavenia novej legislatívy stavovských organizácií nielen s povinnosťami, ale k tomu aj prislúchajúcimi kompetenciami," zhrnul.
Pôsobenie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera v roku 2016 bolo podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) skôr rozpačité. "Nevidíme zatiaľ žiadne radikálne zmeny, okrem výmeny niekoľkých predstaviteľov zdravotníckych inštitúcií, pričom tieto personálne výmeny sú často iba kozmetickou obmenou," povedala pre TASR prezidentka komory Iveta Lazorová.
Pozitívne hodnotní, že sa minister snaží nájsť finančné zdroje, či už formou zlepšenia efektivity nemocníc, spotreby liekov, spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, respektíve fungovania záchraniek a zdravotných poisťovní. "Je však otázne, na aký účel budú tieto ušetrené finančné zdroje určené. Či sa použijú na zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o občanov, stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, respektíve opätovne sa dostanú mimo systému zdravotníctva k rôznym finančným skupinám," poznamenala Lazorová.