Trvalo mu tri roky, kým svoj nápad premenil do funkčného zariadenia, ktoré sa už dostalo na trh.
Marek Zvara (39) z Bratislavy doma počas zimy roky bojoval s mokrými stenami, na ktorých sa vytvárali plesne. Nakoľko má malé dieťa, rozhodol sa s tým niečo urobiť. „Na fotografický statív som dal ventilátor z počítača a mal som ho to tam celú zimu. Problém zmizol, ale estetická stránka bola katastrofálna. V spálni sa to nedalo použiť počas noci, lebo to hučalo. Sadol som si a začal vymýšľať, čo s tým spraviť. Skúsil som tichšie ventilátory, znižoval som otáčky či napätie,“ povedal o počiatkoch svojho vynálezu Zvara. Počas troch rokov vymýšľania, spájkovania, letovania a prerábania urobil niekoľko prototypov, až kým dospel ku konečnej verzii.
„Urobil som si niekoľko prototypov, ktoré by rozptyľovali vlhkosť v rohoch. Dôležité bolo riešiť uchytenie a aby to nejak vyzeralo. Potom som išiel za grafickým dizajnérom a ten mi poslal jednoduché riešenie. Je to jedna rovná plocha, ktorá zapasuje do rohu,“ vysvetlil. Zatiaľ stroj Drydeco predáva v bielej farbe, ale čoskoro sa to zmení. „Do budúcna plánujeme aj farebné variácie a uvažujeme aj o tom, aby si človek sám navrhol grafiku, aby to bol jedinečný kúsok do bytu. Obsahuje aj led svetielka, ktoré budú meniť farebnosť. Uvažujeme aj o pripojení na bluetooth a internet,“ doplnil.
Prvé stroje už testujú ľudia, ktorí majú v bytoch problémy s mokrými stenami. „Prvú verziu sme rozdali testerom, ktorí nám poskytujú spätnú väzbu. Už máme stovky objednávok a cena je 94,80 eur. Vychádza to zatiaľ z pokrytia nákladov,“ uzavrel Zvara. Momentálne dizajnujú aj stroj na vysušenie spodných rohov.
Ako vzniká v byte pleseň
V rohoch stien sa vzduch pohybuje najmenej z celej miestnosti. Dochádza preto k tomu, že sa tam zráža. Pleseň sa dá odstrániť tepelne, alebo treba stojatý vzduch rozpohybovať.
Čo Drydeco obsahuje:
1. ventilátor zospodu nasáva vzduch
2. venitilátor je voči stene postavený v uhle, aby bol ofukovaný roh a zároveň vzduch prúdil aj doľava a doprava od rohu
3. elektroniku, v ktorej je čip na nabíjanie, pamäť, hodiny a logika zariadenia
4. diódy, ktoré ukazujú intenzitu fúkania
5. päťmetrový kábel
Ako stroj funguje:
Pleseň je potrebné najskôr chemicky zlikvidovať. Drydeco sa primontuje na stenu v rohu. Ak je stena úplne premoknutá, vysuší sa za 2 dni. Po vysušení stačí stenu udržiavať na najtichšom stupni počas vykurovania bytu.