Verejnosť sa do areálu, kde chovajú dokopy až 341 vtákov, nedostane minimálne 21 dní.
Ohnisko vtáčej chrípky potvrdila veterinárna a potravinová správa. „Ide o chov vtákov chovaných v zajatí v Zoologickej záhrade Košice,“ oznámila štátna inštitúcia. Vtáky mali v pondelok klinické príznaky choroby. „Prejavovalo sa to stratou plachosti, dezorientáciou či našuchorením,“ konštatoval veterinárny lekár Juraj Skalický. Vtáky boli následne odchytené, utratené a v ten istý deň odoslané na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória, ktoré potvrdilo vírus. „V kŕdli bolo 12 vtákov, ostatné sú v karanténe a pozorované,“ doplnil veterinár.
Zoologická záhrada okamžite prijala sprísnené opatrenia. „Týkajú sa vstupu do jednotlivých voliér, napríklad tam boli dané hygienické brody. Zamestnanci pracujú v sprísnenom hygienickom režime, čo znamená aj s rúškami na tvári,“ informoval riaditeľ zoo Erich Kočner. Niektoré vtáky boli zazimované, a tak sa k nim verejnosť ani nedostala a mali by byť od choroby ušetrené. Zoo otvoria až vtedy, keď sa 21 dní od posledného nálezu neprejaví žiadna choroba. Vyšetrenia zamestnancov nateraz nemusia riešiť, keďže ešte nie je jasné, o aký druh vtáčej chrípky ide. „Je predpoklad, že na ľudí sa neprenáša,“ konštatoval Juraj Skalický.
Ľudia zatiaľ vtáčiu chrípku nemajú
Paulína Kojnok, Štátna veterinárna a potravinová správa SR
Štátna veterninárna a potravinová správa zistila v rodinnom dome v mestskej časti Bratislavy - Dúbravke výskyt vtáčej chrípky. Rodine počas Vianoc uhynulo 65 sliepok. U majiteľov bol potvrdený ľudský chrípkový vírus, odlišný od vtáčieho, ktorý sa neprenáša medzi ľuďmi a vtákmi. Výskyt aviárnej influenzy H5 v ZOO Košice bol potvrdený. Presná laboratórna typizácia vírusu zatiaľ nebola ukončená, veľmi pravdepodobne však ide o rovnaký subtyp vírusu, ktorý v Európe koluje od októbra 2016.