Za takýto úspech vďačíme aj fešákovi Adonisovi, ktorého prepustili na slobodu zo zoologickej záhrady. Aj keď ho vypustili vo Francúzsku, zaletel až k nám. Zrejme aj vďaka tomu, že sa narodil u našich západných susedov - v Ostrave.
V troch prípadoch išlo o druhy, ktorých domovom je najmä Ázia a ich zastihnutie súvisí s východným prúdením, ktoré nás sprevádzalo na jeseň. „Ako prvý sa o slovo prihlásil bradáň žltohlavý menom Adonis,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. Adonisa vypustili v roku 2014 vo francúzskych Alpách v rámci programu na zvýšenie populácie druhu. Od júna 2016 ho bolo možné sledovať viac ako mesiac v Tatrách.
„Dôvodom pre jeho výskyt na našom území je možno jeho český pôvod, vyliahol sa v Zoo Ostrava. Dohľadaný bol na základe signálu z vysielačky, ktorými sú vybavené všetky vypúšťané jedince,“ dodal Slobodník. Ďalšie dva druhy do zoznamu pribudli na prelome septembra a októbra, našli sa vďaka odchytom za účelom ich označenia krúžkom.
„Strnádka malá aj kolibkárik dlhochvostý sú spevavce, ktoré by sme len ťažko s istotou identifikovali pozorovaním v prírode. Domovom kolibkárika je Stredná aj východná Ázia, strnádka malá obýva severnú Európu aj Áziu,“ povedal Slobodník. Ako posledná čajka orlia, ktorej najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora a pozorovali ju v novembri pri Trnave.
Bradáň žltohlavý
Meno: Adonis
Narodený: Zoo Ostrava
Vypustený: Francúzske Alpy
Pozorovaný: Tatry
Patrí medzi najvzácnejšie a najohrozenejšie dravce. Početnosť sa odhaduje na 110 párov v Európe. Žije na Balkáne, v Pyrenejach, Alpách, Ázii a v Afrike.
Strnádka malá
Odchyt: Slovensko
Obýva severnú Európu aj Áziu, zimuje v Juhovýchodnej Ázii.
Kolibkárik dlhochvostý
Odchyt: Slovensko
Jeho domovom je Stredná Ázia aj východná, zimuje v Juhovýchodnej Ázii.
Čajka orlia
Pozorovaná: Trnava
Najbližšie hniezdisko sa nachádza na pobreží Čierneho mora.