Stalo sa tak vďaka dohode o migrácii medzi EÚ a Tureckom. Na druhej strane, príliv utečencov do Talianska zo severnej Afriky dosiahol rekordnú výšku. Uviedla v piatok Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Marcová dohoda medzi Bruselom a Ankarou bola zameraná na úsilie zastaviť mohutný tok migrantov cez Turecko a Egejské more do Grécka a ďalej do Európy. Pre Turecko to znamenalo trojmiliardovú finančnú pomoc, aby udržalo utečencov na svojom území a zabránilo prevádzačom prepravovať prisťahovalcov cez Egejské more do Grécka. Ankara zároveň získala aj prísľub vízovej liberalizácie pre svojich občanov cestujúcich do EÚ a urýchlenie prístupových rozhovorov.
Tento proces bol pozastavený po júlovom pokuse o štátny prevrat v Turecku a po následnej represívnej politike vlády v Ankare proti svojim kritikom. Podľa údajov Frontexu medzi prisťahovalcami, ktorí aj naďalej prechádzajú cez Stredozemné more do Európy, prevažujú občania Sýrie, Afganistanu a Iraku. Po zatvorení tzv. balkánskej trasy a dohode s Tureckom bolo najväčšiemu náporu vystavené Taliansko, kam vlani zo Severnej Afriky cez Stredomorie prišlo približne 181 000 imigrantov. Je to zatiaľ najvyšší zaregistrovaný počet imigrantov - o 20 percent vyšší ako v roku 2015.
Frontex upozornil, že podľa etnického zloženia sa do Talianska podarilo nelegálne priplávať najmä utečencom z Nigérie, Eritrey a Guiney. Migračné toky cez Stredomorie v roku 2016 znamenali zároveň aj najväčší počet obetí. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) vlani vo vodách Stredozemného mora zahynulo takmer 5000 migrantov.