Do nového roka väčšinou vstupujeme nabudení a motivovaní, no už o pár týždňov sa počiatočné nadšenie stratí a zrazu je všetko inak. Čo robiť, aby sme naše predsavzatia naozaj splnili? Poradila nám psychologička Eva Sklenárová. Začiatok nového roka prináša niečo ako znovuzrodenie. Je to čas, keď cítime, že máme šancu začať odznova, začať tak nejako lepšie.
Čo to vlastne predsavzatie je? „Prianie, ktoré má charakter splnenia nejakej túžby, snahy o zmenu, zlepšenie alebo o úspech. Malo by sa týkať toho, čo človeku zlepší život, spríjemní ho a inšpiruje.“ Ako si však predsavzatia sformulovať tak, aby sme ich aj naozaj dodržali?
1. Konkrétne a jasné
Azda najdôležitejšia je presná formulácia. „Predsavzatie má byť čo najpresnejšie a malo by sa týkať konkrétnej situácie. Nestačí si povedať, že chcem schudnúť, prestať fajčiť, splatiť hypotéku a podobne. Mali by ste si určiť dôvody, prečo chcete dané predsavzatia splniť, vymenujte si ich, alebo napíšte.“
2. Treba to napísať
Spísať si svoje predsavzatia je na ceste za novým JA veľmi osožné. „Ak predsavzatia iba vyrieknete a nenapíšete, môžete časom zabudnúť na podrobnosti, alebo sa neskôr, v prípade zlyhania vyhovárať, že to bolo inak. Je to trochu namáhavé, ale rozhodne účinnejšie pre dosiahnutie cieľa. Platí zásada, že ak viem, čo chcem, potom už ľahšie nájdem cestu, akou sa vydať k splneniu predsavzatia.“
3. Vlastnou cestou
Chcete viac čítať, začať sa učiť jazyky, či viac športovať iba preto, že to chce váš kolega? Potom sa môže stať, že vaše predsavzatia zapadnú prachom. „Dávajte si predsavzatia sami, nie pod tlakom okolia, iba tak v nich budete úspešní. Sebamotivácia je omnoho účinnejšia. Človek radšej robí veci spôsobom, aký si sám zvolí, nie podľa pokynov druhých. Určite si preto sami ciele a postupnosť, ako ich budete plniť. Pre vás totiž nemusí byť príjemná tá cesta, ktorú si zvolil váš kamarát, lebo ste úplne iná osobnosť,“ radí psychologička.
4. Krok po kroku
Pre splnenie vašich cieľov určite pomôže rozdrobiť si predsavzatia na drobné. „Je prospešné určiť si postupnosť malých krokov, ktoré vás dovedú k naplneniu, dodržaniu a splneniu predsavzatia. Mali by ste si hlavne určiť, čo konkrétne spravíte a kedy.“ Mnohokrát sa predsavzatia nedajú splniť hneď, ale treba na to čas. „Mali by ste si stanoviť, dokedy to či ono chcete uskutočniť a čo všetko pre to musíte sami aktívne urobiť. Chce to malý plán boja, kde si napíšete úlohy a čas, dokedy ich splníte.“
5. Vytrúbte to do sveta
Zverejnite svoje predsavzatia, pomôže vám to v ich dodržaní. „Ak nemáte v sebe húževnatosť alebo dosť pevnú vôľu a viete, že môžete časom porušiť to, čo ste chceli splniť, povedzte o tom okoliu. Ide o akúsi formu verejnej kontroly, aby okolie mohlo sledovať, či robíte to, čo ste si na Nový rok zaumienili. Okolie, blízki ľudia, kamaráti vám môžu fandiť, podporovať vás a dodávať vám potrebnú energiu,“ odporúča psychologička.
6. Buďte realisti
Majte na pamäti, že aby sa predsavzatie dalo splniť, musí byť uskutočniteľné. „Napríklad ak chcete splatiť dlhy, či nájsť si novú prácu, musí sa to dať konkrétne v danom čase a postavení zrealizovať. Ak sú vaše predsavzatia reálne, sú aj splniteľné. Dávajte si krátkodobé úlohy, aby ste videli ich efekt rýchlejšie. Motivujte sa sami, pochváľte sa za každý úspešný krok, ktorý zvládnete.“
Vlastnou cestou
7. Nebojte sa zlyhania
Ak náhodou zlyháte, nedajte sa odradiť. Svoje zlyhanie si však priznajte. „Snažte sa hľadať cestu späť k túžbe, predsavzatiu, ktoré ste si dali. Nejde vám o dokonalosť, nejaké pochybenie preto tolerujte, ale hľadajte vždy nápravu, nech vás to neodradí od pokračovania. Ak si chybu priznáte, vyhrali ste, ak ju zakrývate, povedie vás to z naštartovanej cesty preč. Vtedy si povedzte – toto som zvládol, a vydržte!“