Žalobu v októbri podal dvadsaťjedenročný Bangladéšan a žiadal odškodnenie vo výške 11 500 dolárov (280 000 eur). Mladík podľa agentúry Reuters zaplatil 4000 dolárov za to, že prácu v Katare získal. Rok a pol potom pracoval v drsných podmienkach v prístave, kde z lodí vykladal stavebný materiál. Keď bol prepustený a vyhostený z krajiny, nemal zarobenú ani sumu, ktorú zaplatil za možnosť v Katare pracovať.
FIFU vinil z toho, že nevyužíva svoj vplyv na to, aby robotníkom v Katare pomohla zabezpečiť spravodlivé podmienky. S žalobou mu pomohla Federácia holandských odborových zväzov a Bangladéšska únia voľného obchodu.
Katar je dlhodobo kritizovaný za to, v akých podmienkach zahraniční robotníci na výstavbe štadiónov a ďalších projektov pre MS 2022 pracujú. Zo správ organizácie Amnesty International vyplýva, že robotníci predovšetkým z Indie, Nepálu či Bangladéša pracujú v otrokárskych podmienkach a sú im odopierané výplaty. Rad firiem im zadržiava doklady a bráni v odchode alebo zmene miesta. Bohaté emiráty v Perzskom zálive pritom investujú do infraštruktúry pred šampionátom 200 miliárd dolárov.
Minulý mesiac bol prijatý nový zákon, ktorý má podmienky zahraničných pracovníkov zlepšiť, podľa organizácií na ochranu ľudských práv však ani to neukončí vykorisťovanie. "Situáciu monitorujeme veľmi pozorne. Budeme pokračovať v urgovaní katarských úradov, aby zabezpečili bezpečnosť a zodpovedajúce podmienky pre robotníkov," uviedla FIFA vo vyhlásení.