Štát chovateľov odškodní, väčšinou dostanú stovky korún za kus hydiny. Zatiaľ sa chrípka objavila na troch miestach na južnej Morave, ale veterinári preverujú možný výskyt aj v ďalších regiónoch. Táto choroba zabíja hlavne vtáky, zriedka sa však prenáša aj na ľudí, u ktorých má potom vysokú úmrtnosť. Vtáčia chrípka sa v Česku objavila po asi desiatich rokoch na začiatku roka. Zatiaľ boli potvrdené tri ohniská - v Ivančiciach, Moravskom Krumlove a v časti Letkovice.
V boji s chrípkou pomôžu aj vojenskí veterinári. Armáda na žiadosť SVS pošle od soboty do Moravského Krumlova štyroch vojakov. Okrem drobných chovateľov zasiahne likvidácia aj chov kačíc firmy Sebol, kde budú zlikvidované tisíce vtákov a asi 60 000 vajec. Koľko hydiny, vrátane holubov či bažantov, bude celkom v regióne utratených, sa zatiaľ presne nevie. Likvidácia vtákov začala už v piatok v Moravskom Krumlove. Námestie N. J. Návesníka v tamojšej štvrti Rakšice sa stalo uzavretou zónou, kde veterinári za asistencie policajtov a hasičov začali v území ohraničenom páskou utrácať hydinu malochovateľov.
Chovatelia postihnutí likvidáciou hydiny kvôli chrípke by mohli od štátu dostať ako odškodnenie stovky až tisíce českých korún za kus podľa druhu hydiny. Napríklad za usmrtenú nosnú sliepku by odškodnenie bolo asi 100 českých korún, za morku z rozmnožovacieho chovu 1100 korún a za pštrosa až 14 000 korún. Vyplýva to z odhadu sčítacej listiny hydiny, ktorú ČTK poskytlo ministerstvo poľnohospodárstva. Finálne odškodnenie sa ale bude určovať až podľa štatistík cien za jatočnú hydinu za tohtoročný január.
Ak by peniaze došli, požiada ministerstvo o navýšenie svojho rozpočtu. Hoci sa zatiaľ ohniska vtáčej chrípky obmedzili len na južnú Moravu, SVS má hlásenie o úhyne vtákov aj zo stredných Čiech, Zlínskeho, Juhočeského a Moravskosliezskeho kraja. Veterinári budú teraz zisťovať, či vtáky uhynuli na vtáčiu chrípku. Výsledky testov budú mať zrejme v pondelok. Vtáčia chrípka je vírusové ochorenie najmä vtákov, ale vyskytla sa aj u prasiat, psov a mačiek.
Z tridsiatky druhov vtáčej chrípky sú často smrteľné vírusy H5 a H7, zvieratá hynú do dvoch dní. Na človeka sa vírus z vtákov prenáša len zriedka, má potom ale vysokú úmrtnosť - zomrie viac ako polovica nakazených. Ľudia sa môžu nakaziť priamym kontaktom s vtákmi, najmä pri zabíjaní, šklbaní a ďalšom spracovaní hydiny. Prenos z človeka na človeka zatiaľ preukázaný nebol.