Väčšina opýtaných uviedla, že demokracia a aktuálny politický systém nefungujú dobre, štátna moc by mala postupovať tvrdšie a výrazne sa prepadla dôvera v inštitúcie. Až 70 percent opýtaných si praje "vládu pevnej ruky", ktorá opäť nastolí poriadok, vyplynulo z rozsiahleho sociologického prieskumu. V sondáži nie je jasne určené, čo presne tvrdší postup znamená. Hoci podpora posilnenia štátnej moci je najvyššia medzi obyvateľmi nad 65 rokov a s nižším vzdelaním, ten istý názor v sondáži vyjadrilo nezanedbateľných 47 percent opýtaných s univerzitným diplomom.
Sociológ Benoit Scheuer, ktorý prieskum verejnej mienky organizoval, si hlasovanie ľudí vysvetľuje tak, že chcú obnovenie silných štátnych právomocí, respektíve "štátnu moc, ktorá musí dokázať ochrániť občanov". Podľa sociológa od vlády očakávajú, že zabráni preniknutiu nežiaducich vplyvov cez štátne hranice do krajiny a zamestnanie a sociálne výhody dožičí prioritne Belgičanom.
Väčšina respondentov, až 63 percent, uviedla, že súčasný politický systém zlyháva. Len tretina opýtaných si myslí, že demokracia funguje dobre. Tri štvrtiny opýtaných majú pocit, že sa im elity nevenujú, informoval belgický denník Le Soir.
Prepadla sa dôvera Belgičanov v štátne, európske inštitúcie aj cirkev. Najviac ľudí, 51 percent, uviedlo, že verí v neziskové organizácie. Na druhom mieste skončila dôvera v samého seba a najbližších ľudí. Pred dvadsiatimi rokmi neziskovkám verilo až 88 percent ľudí a približne polovica respondentov verila vzdelávacím inštitúciám, sociálnemu systému a politikom EÚ. Politickým stranám tentoraz prejavilo dôveru len deväť percent opýtaných.