Môžu za to zlé stravovacie návyky, uponáhľaný životný štýl, alebo majú potraviny predsa len horšiu kvalitu ako kedysi? Tu je sedem najčastejších príčin spôsobujúcich črevné problémy.
1. Prejedanie sa
Množstvo jedla, ktoré zjeme počas dňa, je často príliš veľké. Črevo trpí, pretože nestíha tak rýchlo pracovať. Vzniká nadváha a črevné poruchy, zápcha či dokonca rakovina a srdcovocievne ochorenia.
Tip: Snažte sa jesť menej. Nemali by ste jesť viac, ak sa cítite plní.
2. Príliš časté jedenie
Jesť tri hlavné a niekoľko menších jedál denne nie je zdravé. Črevo totiž po každom jedle potrebuje minimálne 3-4 hodiny prestávky. Iba tak sa dokáže očistiť a zregenerovať.
Tip: Obmedzte počet denných jedál najlepšie na tri.
3. Stravovanie pod časovým tlakom
Ak jete príliš rýchlo, žalúdok sa unaví. Následne nestíha veľké kusy jedla stráviť. Tie potom v čreve spôsobujú hnilobné procesy a vytvárajú škodlivé jedy.
Tip: Náš žalúdok nie je prispôsobený hektickému spôsobu života. Na jedlo si treba vyhradiť dostatok času a dôkladne ho prežuť.
4. Lepok
V modernej pšenici je príliš veľké množstvo lepku, ktoré môže následne spôsobiť zdravotné ťažkosti. Okrem toho však skrýva aj ďalší problém, a to látky používané proti škodcom.
Tip: Pri problémoch s črevami sa snažte jesť čo najmenej výrobkov z obilnín, najmä pšenice.
5. Cukor
Rafinovaný cukor nie je zdravý a mali by sme ho konzumovať s mierou. Rovnako môže škodiť aj ovocný cukor, ak ho prijímame vo veľkom množstve.
Tip: Snažte sa vyradiť zo stravy bežné sladkosti a nahraďte ich ovocím v malom množstve.
6. Priveľa laktózy
Ľudské telo nevie laktózu, mliečny cukor, po piatom roku života často správne spracovať. Cukor tak putuje do hrubého čreva, kde kvasí, čoho dôsledkom sú hnačka a plynatosť čriev.
Tip: Pri črevných problémoch skúste klasické mliečne výrobky nahradiť bezlaktózovými, sójovými a pod.
7. Živočíšne bielkoviny
Veľké množstvo červeného mäsa, ale aj riadne neprežuté mäso v menšom množstve môžu spôsobiť problémy, dokonca až rakovinu.
Tip: Červené mäso jedzte maximálne dvakrát do týždňa a poriadne ho prežujte. Prípadne ho nahraďte sójovým.