Ako nám mráz ničí život a ako sme schopní bojovať proti prírode? Recept na prežitie v tuhej zime má aj Jaro Michalko (61) z Mlynice (okr. Poprad). Povieme vám, či sa zhodujú jeho názory s radami odborníkov. Mrznete každý deň na zastávke a čakáte márne spoj, ktorý nechodí? Vaše auto nie a nie naštartovať a doma vám zamrzla voda? Aj s takýmito príhodami zápasia Slováci počas týchto chladných dní a nocí. Po dlhých rokoch ide podľa odborníkov v našich zemepisných šírkach opäť o arktickú zimu.
„O takejto zime hovoríme, keď sa vytvorí vo vysokých zemepisných šírkach alebo niekedy aj za severným polárnym kruhom arktická vzduchová vlna. Tentoraz prichádza z južnejších oblastí, tvorí sa nad kontinentálnou časťou Ruska a vyznačuje sa nízkou teplotou a suchým vzduchom. V tejto súvislosti sa spomína aj pojem arktický deň, to je keď maximálna teplota cez deň nevystúpi vyššie ako -10 stupňov Celzia,“ hovorí klimatológ Pavel Faško. Tento rok boli také tri dni za sebou v obci Liesek.
Bojujeme, ako sa dá
Na chladné počasie je Jaro Michalko (61), ktorý pracuje ako horský vodca, zvyknutý. Aj jeho rodine, s ktorou žije v Mlynici, obci pod Tatrami, narobila táto zima poriadne vrásky na čele. Trojizbový prízemný dom čelil v tuhých mrazoch poriadnym nástrahám a udržať v chode všetky zariadenia či auto nie je vždy jednoduché. „Pomáhame si, ako vieme, najhoršie sme na tom boli s vodou,“ hovorí horský záchranár. Zároveň nám prezradil, aké finty v domácnosti používa.
Najväčšie problémy mám s vodou
- Najhoršie to bolo s vodou, ktorá mala tendenciu vonku v zemi zamŕzať. V jednu najchladnejšiu noc som musel nechať veľmi jemne tiecť vodu, aby nezamrzla.
Skontrolujte izoláciu rozvodov
Matúš Izakovič, ESM YZAMER s. r. o., energetické služby a monitoring
- Pri arktickej zime sa namáhajú všetky rozvody, odporúča sa skontrolovať ich izoláciu a to, či nie sú vedené vonkajším priestorom. V starých domoch hrozí zamrznutie potrubia alebo poruchy na rozvodoch. Rozvody v bytových domoch sú vedené vo vnútorných stupačkách, a tak im v prípade dostatočnej izolácie zamrznutie nehrozí.
Plná nádrž a silná batéria
- Viacerí majú problém naštartovať ráno autá. Ja som žiaden problém zatiaľ nemal. Úplne v pohode som naštartoval aj v týchto mrazoch, aj keď bolo celú noc vonku. Výhodou je benzínový motor, pozor si dávam, aby som mal aj silnú batériu.
V najtuhších mrazoch zaťahujeme žalúzie
- Ak chceme väčšiu izoláciu, či už proti vonkajšiemu chladu alebo teplu, veľmi pomáhajú žalúzie. Všetky okná sú plastové, tesniace a s dvojsklom.
Vlhkosť znížite vetraním
Peter Bančák, TOSPUR s. r. o., montáž izolačných skiel
- Najväčším problémom je vnútorná vlhkosť a s ňou súvisí výskyt plesní. Človek varí, sprchuje sa, vlhkosť ostáva vnútri. Najlacnejším spôsobom, ako ju znížiť, je vetrať. Na to, ako najlepšie vetrať, slúži vetrací vlhkomer. Na prístroji sa zobrazí symbol otvoriť okno - zatvoriť okno. Nové okná tesnia až príliš. Staré okná tesnia menej, lepšie sa vetrá.
Drevom sa treba zásobiť už pred zimou
- Máme plynové kúrenie a ohrev vody, ale máme aj kozubovú vložku, v ktorej kúrime drevom. Spotrebujeme za zimu 4 až 6 kubíkov dreva. S teplom aj v týchto skoro tridsaťstupňových mrazoch sme nemali problém. Radiátory sú s termostatickými ventilmi, ktoré udržiavajú nadstavenú teplotu. Doma sme zvyknutí na teplotu 21-22 stupňov.
V noci kúrte menej
Matúš Izakovič, ESM YZAMER s. r. o., energetické služby a monitoring
- Odporúčania na efektívne vykurovanie sú založené v prvom rade na regulácii a zateplení priestorov. Prvou pomocou je regulácia termostatickou hlavicou. Snažte sa ju regulovať pre útlm v noci alebo počas neprítomnosti. Naopak, ak sa v byte nachádzate, nastavte termohlavicu na stupeň komfortnej teploty, takto zabezpečíte zníženie spotreby. Ak máte nainštalovaný systém na online monitoring spotreby energií, sledujte nárast spotreby.
Počasie, že by ani psa nevyhnal
- Našim psíkom Contese (3) a Kine (5), ktoré majú rady voľnosť a najradšej pobehujú vonku, sa v týchto mrazoch von skoro vôbec nechcelo ísť. Všetko pekne sledovali spoza okna pri radiátore. Párkrát cez deň aj v týchto mrazoch sme sa boli na chvíľu vonku prebehnúť.
Domácich miláčikov dajte na noc dovnútra
Jozef Babčan, veterinár - Domácim miláčikom treba pridať pri kŕmení, pretože majú zvýšený energetický výdaj, a zabezpečiť, aby na noc boli v krytom priestore. Treba ich zavrieť niekam do garáže alebo do chodby. Pri takýchto teplotách môžu hroziť omrzliny. Ďalším problémom je, že na chodníkoch a cestách sa solí. Po vychádzke treba psíkom umyť labky. Obmedziť aktivity, skrátiť vychádzky, nebyť s ním príliš dlho vonku. Hospodárske zvieratá zimu znášajú lepšie.
Predpoveď počasia:
Utorok 10. 1.
- deň: 4 až -13 stupňov
- noc: -10 až -24 stupňov
Streda 11. 1.
- deň: -7 až 0 stupňov
- noc: -12 až -27 stupňov
Štvrtok 12. 1.
- deň: -5 až 4 stupne
- noc: -5 až -18 stupňov
Piatok 13. 1.
- deň: -3 až 4 stupne
- noc: -2 až -9 stupňov
Sobota 14. 1.
- deň: -4 až 2 stupne
- noc: -3 až -13 stupňov
Nedeľa 15. 1.
- deň: -5 až 1 stupeň
- noc: -5 až -11 stupňov