Už o pár dní odlieta do USA, aby v americkej púšti urobila niekoľko vedeckých štúdií. Musela prejsť ťažkým výcvikom a najviac sa obáva vesmírnej stravy, ktorá jej pripomína granuly pre psov.
Michaela je mladá vedkyňa, ktorá vyučuje na Medzinárodnej vesmírnej univerzite v Ohiu. O pár dní si balí kufre a letí z Bratislavy do Ameriky na zaujímavú misiu. „Idem do Marťanskej púštnej výskumnej stanice, ktorá je vybudovaná v púšti v Utahu. Tam sa realizujú simulované misie na Mars, kde sa dajú testovať technológie, ktoré budú potrebovať ľudia v budúcnosti,“ povedala Michaela, ktorá je predsedníčkou slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Ponuku dostala priamo z USA.
„Za vedúcu ma zvolili vďaka tomu, že som už v roku 2014 bola ako prvá Slovenka v posádke na simulovanom Marse a veľmi sa mi darilo ako geologičke, astrobiologičke a dôstojníčke skleníka. Mala som na starosti pestovanie byliniek a zeleniny pre posádku,“ povedala Michaela.
Jedlo ako pre psov
V červenej púšti bude tentoraz tri týždne. „Keď prídeme na stanicu, uzatvoria nás v nej. Ak pôjdeme von, musíme si na seba dať skafander a fungovať tak, akoby sme boli na Marse. Stanica je uprostred púšte vo vysokých nadmorských výškach, kde je celý čas pod nulou,“ prezradila. Zásoby jedla a pitia si členovia misie donesú so sebou, a tak si ich musia šetriť.
„Jedlo vyzerá ako granuly pre psa, kuracie mäso je len o trochu svetlejšie ako hovädzie, všetko ostatné je v práškovom stave a zmiešava sa s vodou. Jesť budeme ráno, napoludnie a večer a je to dosť nepríjemné. Občas si môžeme pridať lístok špenátu alebo šalátu. Piť budeme len vodu,“ hovorí ďalej o bojových podmienkach, ktoré ju čakajú.
Tehly z 3D tlačiarne
Ubytovňa, v ktorej budú členovia misie žiť, má v priemere osem metrov. V stiesnených podmienkach je laboratórium, nechýbajú tam ani skafandre. Na simulovanom Marse sa chystajú robiť výskum, testovať rastliny a moderné technológie. „Budeme tlačiť tehly z 3D tlačiarne použitím pôdy z Marsu, inštrukcie prídu zo Zeme,“ doplnila. V budúcnosti sa podľa nej plánuje aj reálna misia. „Možno v 30. rokoch tohto storočia sa to podarí, ale to bude závisieť od financií a politickej situácie Ameriky,“ uzavrela vedkyňa.
Jej nový tím:
Slovenka - líderka
Španiel - inžinier posádky
Írka - umelkyňa
Francúz - 3D tlačiar
Izraelčan - geológ a hlavný vedec
Austrálčan - astrobiológ
Misia na Mars
Miesto pobytu: Utah (USA)
Dĺžka pobytu: 21 dní
Počet ľudí v tíme: 6
Veľkosť príbytku: 8 m
Cieľ: testovanie technológií, ktoré budú ľudia potrebovať v budúcnosti
Planéta Mars
Vzdialenosť od Slnka: 227 900 000 km
Polomer: 3 390 km
Hmotnosť: 6,4185×1 023 kg (0,107 Zeme)
Objem: 1,638×1 011 km3 (0,151 Zeme)