Zabrať dávajú najmä nášmu organizmu, ktorý sa im veľakrát nestíha prispôsobovať. Pomôcť by malo otužovanie. Kedy a ako s ním začať? Nový Čas spolu s lekármi pre vás pripravil rady a tipy, ako sa správne otužovať a pripraviť na neustále zmeny počasia.
Sprcha
Namiesto večerného sprchovania sa začnite sprchovať ráno. Ranná sprcha vás preberie a naštartuje váš organizmus. Perfektný spôsob, ako otužovať organizmus, je striedavá teplá a studená sprcha.
Lekár: Mali by ste vodu preto postupne ochladzovať. Na začiatok striedajte teplú vodu s vlažnejšou, neskôr ju viac a viac ochladzujte. Čas pod studenou vodou takisto predlžujte postupne. Zo začiatku stačí pol minútky a otužujte najskôr končatiny. Čas pod studenou vodou by nemal prekročiť v zime 3 a v lete 5 minút. Studenú sprchu opakujte, najmä v začiatkoch, každý deň, inak takéto otužovanie stráca význam.
Pozor!: Nikdy si pri otužovaní neumývajte hlavu. Takisto sa neotužujte namiesto v sprche vo vani so studenou vodou! Hrozia zdravotné problémy, napríklad zápal močových ciest.
Pobyt vonku
Vonku prší, fúka a vám sa do toho počasia jednoducho nechce. Ak však chcete posilniť svoju imunitu a otužiť organizmus, mali by ste si dopriať prechádzky aj v takéto dni.
Lekár: Obyčajné prechádzky by mali byť na dennom poriadku za každého počasia, či v zime, či v lete. Je to úplný základ otužovania a posilnenia imunitného systému. Treba sa však aj správne obliecť, lepšie je viac tenších vrstiev. Dôležité je najmä držať v teple hlavu a nohy, teda nosiť čiapky a kvalitnú teplú obuv.
Pozor!: Je potrebné sa obliekať primerane. Nie je zdravé ak sa pod oblečením potíte. Odolnosť voči chladu klesá.
Zdravý spánok
Prostredie, v ktorom spíte, je pre organizmus dôležité. Posilniť imunitu môžete aj napríklad vďaka správnej teplote, čerstvému vzduchu či dokonca prikrývke. Tá by mala byť skôr tenšia, najlepšie ak perinu vymeníte za deku.
Lekár: Ľudia majú tendenciu doma príliš vykurovať, držať sa v teplúčku. To však nie je veľmi zdravé. Minimálne ten spánok by mal byť pri nižších teplotách, najlepšie v rozmedzí 18-20°C. Takisto by mala byť izba pravidelne vetraná, vzduch sa tak prečistí od možných baktérií.
Pozor!: Spánok pri otvorenom okne v takejto zime môže byť nebezpečný. Mnohí ľudia počas noci odkopú prikrývku, a otvorené okno pri mínusových teplotách môže skôr spôsobiť prechladnutia, či rôzne zápaly a iné ochorenia.
Saunovanie
Sauna má pozitívny vplyv na naše zdravie, očisťuje organizmus, stimuluje krvný obeh, uvoľní dýchacie cesty.
Lekár: Ak sa rozhodnete otužovať pomocou sauny, potom by ste v nej nemali tráviť viac ako 5-7 minút. Následne sa treba vychladiť, avšak lepšie ako skočiť do studeného bazéna je skôr vlažná sprcha, najmä v zime.
Pozor!: Sauna nie je vhodná pre každého. Vhodné je sa pred saunovaním poradiť s lekárom. Najdôležitejšie však je, samozrejme, počúvať svoje telo.