Popri Popoluške, Perinbabe či Mrázikovi skvelo zafungovalo úplne nové spracovanie Winnetoua. Chytila legenda druhý dych, alebo sa jednorazovo prejavila divácka zvedavosť?
Hoci filmov s Winnetouom (alebo ak chcete Vinnetouom) a s jeho bielym bratom Old Shatterhandom je viac ako desať, kultovou sa v našich končinách stala predovšetkým veľká štvorka - Poklad na Striebornom jazere (1962), Winnetou I. (1963), Winnetou II. - Červený gentleman (1964) a Winnetou III. - Posledný výstrel (1965). Zvyšné filmy sa k nám síce po čase dostali tiež, no ani najskalnejší fanúšikovia z nich citovať nedokážu.
Hold ikonám
Nemeckí filmári z produkčnej spoločnosti RatPack, ktorá nový projekt pre televíznu stanicu RTL realizovala, sa z románovej klasiky Karla Maya tentoraz rozhodli vyrobiť tri dobrodružné filmy. Stáli pred nezávideniahodnou úlohou: nahradiť Francúza Pierra Bricea († 86) a Američana Lexa Barkera († 54 ), vďaka ktorým sa Winnetou a Old Shatterhand stali ikonami, a dokázať, že ich filmy obstoja v konkurencii hollywoodskych akčných trhákov. Ide nepochybne o moderné a poctivé spracovanie, ktoré sa zároveň hlási k odkazu minulosti. Kde-tu zaznie známa melódia, občas poteší povedomý monológ a filmy tiež vzdávajú hold stále žijúcim ikonám nemeckých indiánok.
Vidieť ste opätovne mohli Maria Adorfa, ktorý si kedysi zahral zloducha Santera, Mariu Versiny, predstaviteľku Winnetouovej sestry Nšo-či, ale aj Gojka Mitiča, ktorý sa tentoraz objavil v úlohe Inču-čunu. No a v neposlednom rade sa divoký západ opäť zrodil uprostred krásnej chorvátskej prírody. Pokiaľ ide o samotný dej, tu dostali scenáristi úplnú voľnosť, i keď základy zostali - mali ste možnosť vidieť dramatické zoznámenie dvoch hlavných hrdinov, hľadanie tajomného pokladu na Striebornom jazere i posledný boj legendárnej dvojky. Zaujímavé však je, že oproti starším filmom tentoraz tvorcovia akceptovali skutočnosť, že Old Shatterhand je Karl May, čo divákom akiste neuniklo.
K. May sa obracia v hrobe?
Ako to teda dopadlo? Reakcie na nový počin nemeckých filmárov sa pohybujú vo veľmi širokej škále - od nadšenia z modernosti spracovania až po urazené ignorovanie pravoverných fanúšikov, ktorí nemôžu uveriť, že ktosi si dovolil dať ich miláčikom nové tváre. „Preboha, K. May sa obracia v hrobe. Keď už chceli film o Indiánoch, nemali ho nazvať Winnetou. Je to des,“ skonštatovala jedna z komentujúcich na facebookovej stránke RTVS. „Winnetou bol iba jeden. Tento nech ide hrať do Paneláka,“ pridal sa ďalší odporca, no našlo sa aj mnoho zhovievavejších divákov: „Podľa mňa to bolo celkom dobré. Tiež som sa bál porovnávania, keďže som staré spracovanie videl x-krát, ale nesklamalo ma to.“ A pribúdali aj nadšené postrehy: „Pekný film, vďaka za uvedenie! Pôvodné boli viac rozprávky, toto je skoro realistické, a zároveň to má čaro. Sú tam hodnoty ľudskosti, a to bolo pre mňa najdôležitejšie.“
Rôznorodé reakcie v RTVS čakali. „Predovšetkým sme radi, že napriek silnej konkurencii počas vianočných sviatkov novú trilógiu Winnetoua videlo spolu takmer 1,3 milióna divákov a prvá časť, ktorú sme odvysielali 26. decembra, bola v tento deň dokonca najsledovanejším nespravodajským programom spomedzi všetkých televízií na Slovensku,“ povedal nám PR manažér RTVS Juraj Kadáš, a zároveň dodal: „Z reakcií divákov, ktoré sme zaznamenali, je zrejmé, že sa rozdelili na dve skupiny: tá prvá, do ktorej patria predovšetkým mladší diváci, premiéru nového Winnetoua privítala a ocenila moderné poňatie tohto klasického príbehu. V druhej skupine sa nachádzajú predovšetkým pamätníci, ktorí na pôvodnú verziu nedajú dopustiť, a z tohto dôvodu boli k novej verzii kritickí, no napriek tomu sa z jej uvedenia tešili.“
Trilógiu si nedal ujsť ani generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorého reakcie divákov neprekvapili. „Ako sme avizovali, nový Winnetou nie je remake pôvodnej verzie, ale tzv. rewrite, teda úplne nové spracovanie. V každom prípade, aj na základe výsledkov sledovanosti nemôže byť pre nás sklamaním. Winnetoua som vnímal aj ako premrhanú príležitosť z pohľadu môjho účinkovania, ale myslím si, že každý by mal robiť to, čomu rozumie a v čom je dobrý a ja naozaj nie som herec, ani len príležitostný,“ dodal V. Mika so smiechom.
Úspešná televízna udalosť
Zaradenie nového Winnetoua na Jednotku počas sviatkov prirodzene pozorne sledovali aj internetové stránky venujúce sa analýze médií. Podľa Michala Hrčku, koordinátora Mediaboom.sk, z hľadiska sledovanosti nový Winnetou na slovenskej obrazovke uspel. „Vysoko bodovali najmä prvé dve časti, ktoré RTVS vyniesli na post trhovej jednotky (skupina 12+).“ Divákov podľa neho evidentne pritiahla nostalgia aj zvedavosť z nového spracovania, „ktoré však zanechalo oproti klasike vlažný dojem a neudržalo ani divácku pozornosť. Tretia záverečná časť už oproti úvodnému dielu stratila viac ako tretinu divákov. Rovnaký raketový nástup aj postupný pokles vykázala miniséria na domácej RTL v Nemecku. Napriek tomu ide o úspešnú televíznu udalosť, ktorá síce dlhodobý hlad po návrate ,winnetouoviek᾿ nepriniesla, no k podobným projektom určite inšpirovala.“
Skrátka a dobre, nový Winnetou nie je ani lepší ani horší ako ten starý. Je úplne iný. Kým Old Shatterhand zo 60. rokov čelil nástrahám divočiny s kamennou tvárou a okrem svojich pästí ničil nepriateľov aj presnými výstrelmi z medveďobijky, Old Shatterhand, model 2016, pôsobí najmä zo začiatku ako vystrašená duša so sklonmi k pacifizmu. Naopak, Winnetou v podaní Bricea prejavuje väčšiu škálu citov než ten súčasný, no albánsky herec Nik Xhelilaj je zase nepomerne viac sexi. Tak si vyberte...