Centrum vedecko-technických informácií patriace pod ministerstvo školstva totiž za túto službu nezaplatilo. A nezaplatilo za ňu už minulý rok. To však medzinárodné inštitúcie ešte tolerovali. Ale nezaplatenie za rok 2017 už nie a Slovensko odpojili od vedeckých databáz.
Problémom je nevypísaný projekt na eurofondy. No bez vypracovania Row net infraštruktúry, čo je takzvaná cestovná mapa infra- štruktúry, aby mohla byť porovnaná, či je kompatibilná s európskou, nám žiadny fond nič nedá. Tú mapu mal niekto vypracovať a Slovensko je jediná krajina, ktorá ju nemá. Preto Slovensko nezaplatilo prístupy ani za rok 2016. Pohár trpezlivosti po vyše roku pretiekol.
Nešťastní vedci tak nemôžu od začiatku tohto roka využívať vedecké databázy. Keď sa chcel niekto dostať k vedeckým článkom, mal len dve možnosti uspokojiť sa s tým, že tam nemá prístup alebo za každý jeden článok, ktorý si bude chcieť preštudovať, zaplatí poplatok niekoľko desiatok eur. „Je to veľmi nepríjemná situácia, lebo práca s aktuálnymi informáciami je základ vo vede. Zabránenie prístupu k nim nás naozaj šokovalo. Bez prístupu k informá- ciám sa jednoducho nedá pracovať. To máte asi tak, ako by poslali robotníka zvárať a nedali mu zvárací agregát. To nejde,“ hovorí riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Aleš Kučera.
Taká principiálna a základná vec by podľa jeho slov nemala závisieť od toho, či sú, alebo nie sú nejaké príspevky a fondy, ale každá kultúrna krajina má na to financie zo štandardných zdrojov. „Od nás sa chce stále, aby sme boli svetoví, sme porovnávaní s nejakými rebríčkami a potom sa ako štát ukážeme opäť vo veľmi zlom svetle,“ dodáva s tým, že takých článkov a vedeckých statí potrebuje napríklad len kolegyňa doktorandka stovky.
Ministerstvo školstva, pod ktoré Centrum vedecko-technických informácií patrí, sľúbilo túto situáciu okamžite vyriešiť. „Zaplatíme to z prostriedkov štátneho rozpočtu z ministerstva školstva,“ uviedol minister Peter Plavčan. Prostriedky by mali byť uhradené v priebehu niekoľkých dní.