Na jednom z dokumentov svieti milý smajlík. Nejde pritom o hocijaký dokument, ale o spis z roku 1635! Archivári tak narazili na nesmiernu kuriozitu. Podľa informácií Nového Času ide vôbec o prvého na svete.
Archivári majú z nálezu obrovskú radosť. „Našli sme smajlíka, ktorý pochádza zo 17. storočia, z roku 1635, a zapísal ho mestský notár Ján Ladislaides. Vyhotovil text v rámci účtovných písomností mesta Trenčín a k svojmu podpisu ho pripojil,“ hovorí šéf archívu Peter Brindza (32). Nevšedný nález objavili v skupine písomností z mestských účtov trenčianskeho magistrátu z rokov 1633 až 1638. Predmetný dokument sa nachádzal vo fascikli z roku 1635. Notár ho tam pripísal po kontrole mestských účtov, ku ktorým nemal žiadne námietky.
Šéf archívu potvrdil, že ide o vskutku výnimočný objav. „V dobových písomnostiach to, samozrejme, nie je bežná záležitosť. Neviem, či je to najstarší slovenský, alebo svetový smajlík, ale určite patrí k najstarším, minimálne v trenčianskom regióne,“ dodal Brindza.
Podľa našich informácií nemusí byť taký skromný. S veľkou pravdepodobnosťou ide o najstaršieho smajlíka na celom svete! Môže za to kreatívny notár, ktorý však nebol v minulosti výnimkou. „Sem-tam sa v dobových dokumentoch vyskytli aj rôzne kvetované, teda florálne ozdoby, rôzne Božie ruky, Božie oká, alebo básničky, či zdvihnutý prst,“ vysvetlil šéf archívu. Nález smajlíka mu vyvolal na tvári úsmev. „Takto sme videli, že to nie je výmysel dneška, ale že už v minulosti bola snaha si písomnosti alebo korešpondenciu zveľadiť.“
Náš je starší o 13 rokov
Dosiaľ bol za prvý svetový smajlík považovaný emotikon nájdený v básni anglického básnika Roberta Herricka z roku 1648, z čias občianskej vojny. To znamená, že má 369 rokov. Smajlík, ktorého objavili archivári v Trenčíne, má však až 382 rokov, takže je o 13 rokov starší. Moderné smajlíky boli vytvorené na začiatku roka 1980 ako grafický spôsob prejavu emócií v písomnom texte.
Dejinné udalosti
1599 - plieniace hordy krymských Tatárov spustošili okolie Trenčína
1604 - Bočkajovi hajdúsi napáchali v meste veľké škody. Vzťahy magistrátu k hradnému pánovi Štefanovi Ilešházimu sprevádzali vzájomné potyčky a krivdy
1624 - Trenčína sa zmocnili rabujúce vojská Gabriela Bethlena.
1625 - Mesto postihla povodeň
1644 -1645 - Trenčín opäť ohrozovali povstalecké vojská Juraja I. Rákociho.
1656 - mor zabil vyše 300 obyvateľov
Najobľúbenejší smajlíci
:-) úsmev
;-) žmurknutie
:-D veľký smiech
:-( smútok
3:-) diabolský smajlík
:-* bozk
:-o prekvapenie
:-P vyplazený jazyk
:-/ skepsa
:´-( smútok a plač