Povedal to pred prvým tohtoročným zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci, ktorej predsedá vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.
"Počkajme si do 20. januára a súďme novú administratívu podľa toho, čo bude hovoriť, keď nastúpi do úradu. V tejto fáze pre ministrov zahraničných vecí štátov EÚ nemá zmysel hodnotiť jednotlivé vyhlásenia," skonštatoval Lajčák pri otázke ohľadne postoja Trumpovej administratívy k izraelsko-palestínskemu konfliktu. "Budeme hovoriť o úlohe EÚ v Sýrii. Máme prímerie, hoci krehké, bude konferencia v Astane, rokovania v Ženeve. EÚ je hlavným poskytovateľom humanitárnej pomoci v Sýrii, takže EÚ zohráva svoju úlohu," zhrnul slovenský minister.
Únijní ministri vyhodnotia aktuálnu bezpečnostnú a politickú situáciu v Sýrii. Túto tému zdôraznila aj Mogherionvá. "Hlavnou témou bude Sýria. Budem informovať ministrov o iniciatíve EÚ komunikovať s regionálnymi mocnosťami a mojich rozhovoroch v Ženeve s novým generálnym tajomníkom OSN Antóniom Gutteresom a (vyslancom OSN pre Sýriu) Staffanom de Misturom," povedala pred zasadnutím Rady hlava únijnej diplomacie. Pripomenula, že dnes je prvé výročie platnosti jadrovej dohody s Iránom, ktorú vyhodnotila ako úspešnú.
"Po roku vidíme medzi EÚ a Iránom výrazný rozvoj ekonomických vzťahov," uviedla Mogheriniová s tým, že dohoda je jasným pozitívnym výsledkom diplomatického snaženia. Ministri zahraničných vecí EÚ sa zídu tento rok po prvý raz. Okrem Sýrie budú hovoriť aj o blízkovýchodnom mierovom procese a zahraničnopolitických prioritách EÚ v prvom polroku 2017. Posúdia aktuálny vývoj na západnom Balkáne, ženevské rokovania o zjednotení Cypru a vzťahy EÚ s Tureckom.