Podľa štatistík tam v minulom roku prišlo na svet 1 068 detí, čo je najviac v prepočte na hlavu obyvateľa. Pre Oravcov je aj v tejto dobe rodina najväčšou hodnotou, deti však nerodia do chudobného, ale do ekonomicky stabilného prostredia.
Výnimkou na hornej Orave nie je ani to, že tridsiatničky majú už šesť detí. „Moja švagriná Janka ich má šesť, ja zatiaľ iba tretie, mám čo dobiehať,“ smeje sa Lenka Čierniková (31) z Vavrečky, ktorej sa práve narodil Kristián. Pôrod v nemocnici si pochvaľuje a keďže má doma dvoch chlapcov Peťa a Miška, do nemocnice sa raz vráti aj po dievčatko.
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Marián Tholt (59) vraví, že za všetko môžu hodnoty: „Na Orave je rodina pre ľudí najvzácnejšia. Pomáhajú si, stoja pri sebe, keď privádzajú deti na svet, aj keď sa starajú o nevládnych predkoch. Naučili sa žiť drsný život a paradoxne si ho viac užívajú.“
U žien víťazí tradícia
Lekár, ktorý sa sám narodil v nemocnici, kde robí primára, odrodí najviac detí na Slovensku. Malá nemocnica sa môže pochváliť dobrým technickým vybavením a tento rok plánujú aj renovovať oddelenie. „Ja som porodila svoje štvrté dieťa v tejto nemocnici a som spokojná,“ hovorí Mária Rončáková, ktorá tento rok priviedla na svet aj prvé dieťa v Žilinskom kraji, malú Terezku.
V Rabči sme našli matku s trinástimi deťmi. Pre mladé ženy sú vzorom dnešné šesťdesiatničky, ktoré majú aj jedenásť detí a sú obklopené tridsiatkou vnúčat. „Je to krásne, rodinné oslavy sú tu úžasné a je tu veľa detského smiechu,“ uzatvára Lenka, ktorá si v nedeľu odniesla z nemocnice domov svoj tretí poklad.
Deti privádza na svet s Beatles
Izba primára Mariána Tholta pripomína múzeum Beatles. Na stenách, po stole a na skrinkách má 80 fotiek, plagátov, platní či obrazov slávnych chrobákov. „Milujem ich od svojich 10 rokov, sú geniálni ako Mozart alebo Schubert. Sú liekom na úzkosti aj smútky,“ hovorí lekár.