Štyridsiaty piaty prezident USA otvorene hovorí o tom, prečo má rád a zároveň odsudzuje Angelu Merkelovú, prečo považuje NATO za zastarané a ako vidí budúcnosť Európskej únie. Ako je jeho zvykom, vôbec si nedával servítku pred ústa.
Ako vidíte budúcnosť EÚ? Predpokladáte, že ju opustí ešte viac štátov?
- To je ťažké. Rozprával som sa so šéfom Európskej únie, zavolal mi, je to veľmi príjemný pán.
Pán Juncker?
- Áno, zagratuloval mi k zvoleniu. Táto otázka je veľmi ťažká: ľudia a krajiny chcú mať vlastnú identitu. Ale – a to si naozaj myslím – keby neboli nútení prijať také množstvá utečencov aj so všetkými problémami, ktoré to prináša, myslím, že by k brexitu neprišlo. Možno by to (hlasovanie) ešte ako-tak dopadlo dobre, ale toto bola posledná kvapka a potom už pohár pretiekol. Ľudia chcú svoju identitu. A keď sa ma pýtate, myslím, že vystúpia aj ďalšie krajiny.
Európa v otázkach bezpečnosti už desaťročia závisí od Ameriky. Budú tieto záruky platiť aj naďalej?
- Áno, cítim sa s Európou veľmi zviazaný – veľmi silne zviazaný, áno.
Viete pochopiť, že východná Európa má z Putina a Ruska strach?
- Samozrejme, to viem. Chcem povedať, že chápem, čo sa tam deje. Už dlho hovorím: NATO má problémy. Je zastarané, pretože, ako viete, vzniklo už pred mnohými rokmi. Po druhé štáty neplatia toľko, koľko by platiť mali. NATO je zastarané, pretože sa nestará o terorizmus. Bol som teda dva dni pod tlakom, kým začali hovoriť - Trump má pravdu. A teraz – bolo to dokonca aj na titulke Wall Street Journal – majú celé oddelenie, ktoré sa zaoberá výlučne terorizmom. To je dobré. Iná vec však je, že krajiny neplatia férové príspevky. Čiže, mali by sme tieto krajiny ochraňovať, ale mnohé z nich neplatia toľko, koľko by mali. Voči USA to nie je fér. Odhliadnuc od toho je NATO pre mňa veľmi dôležité.
Aká je vaša priorita ako vrchného veliteľa armády?
- ISIS.
Ako budete postupovať voči ISIS?
- To vám teraz nepoviem, nechcem byť ako Obama a iní. Hovorím o súvislosti s Mosulom. Z Mosulu sa vykľula brutálna pohroma. Pred štyrmi mesiacmi vyhlásili, že musíme zaútočiť na Mosul. Ja som sa pýtal: „Prečo to musíte ohlasovať?“ To je ako vaša otázka: Čo urobíte ako prvé? Kedy zaútočíte? Kedy to urobíte a ako? Aké zbrane nasadíte?
Barack Obama sa pri rozlúčkovej návšteve Berlína vyjadril, že ak by mohol, tak by pri najbližších voľbách volil Angelu Merkelovú. Vy tiež?
- Nuž, po prvé neviem, kto bude jej protikandidátom. Ja ju nepoznám, nikdy som sa s ňou nestretol. Mám však pred ňou veľký rešpekt. Mám pocit, že je vynikajúca vodkyňa. Ale tiež si myslím, že urobila katastrofálnu chybu tým, že pustila do krajiny toľko ilegálnych migrantov. Viete, pustiť do krajiny toľko ľudí z rôznych kútov... Nikto nevie, odkiaľ vlastne sú. Vy na to prídete, to ste už zreteľne pocítili (pri útoku v Berlíne, pozn. red.). Mám teda pocit, že urobila katastrofálnu chybu. Ale odhliadnuc od toho: rešpektujem ju, mám ju rád, ale nepoznám ju.
Počas predvolebného boja ste povedali, že politika Angely Merkelovej vo vzťahu k utečencom zo Sýrie je ,,choromyseľná“. Myslíte si to ešte stále?
- Myslím, že to nebolo dobré. Myslím, že pre Nemecko to bola veľká chyba. Práve Nemecko, ktoré bolo pri pravidlách vstupu do krajiny kedysi jednou z najprísnejších krajín sveta. Stretnem sa s ňou, mám ju rád, ale myslím, že to bola chyba. Myslím, že sme Sýriu mali rozdeliť na bezpečnostné zóny, to by bolo podstatne lacnejšie. A štáty v Perzskom zálive za to mali zaplatiť, napokon majú dosť peňazí. Celé by to bolo omnoho lacnejšie ako trauma, ktorú Nemecko teraz prežíva.
Vo vzťahu k Rusku – viete, že Angela Merkelová veľmi dobre pozná Putina. On hovorí plynulo nemecky, ona plynulo rusky. Komu dôverujete viac? Merkelovej alebo Putinovi?
- Dôverujem obom – ale uvidíme, ako dlho to potrvá. Možno to vôbec nebude trvať dlho.
Nemecko má mnoho známych automobiliek. Očakávate od nich, že budú stavať viac fabrík v USA? Napríklad BMW plánuje v roku 2019 otvoriť fabriku v Mexiku.
- Povedal by som, že nemáte plytvať vaším časom a vašimi peniazmi – len v prípade, že chcete predávať v iných krajinách. Potom je v poriadku, že chcete stavať v Mexiku. Milujem Mexiko, mám rád ich prezidenta, mám rád všetkých ľudí – ale povedal by som automobilke BMW, že ak chce postaviť fabriku v Mexiku a predávať autá do USA bez 35 % dane, môže na to zabudnúť. Keď teda chcete robiť autá pre celý svet, želám vám všetko dobré. Môžete vyrábať autá aj pre USA, ale každé auto, ktoré sa tam dostane, bude zaťažené 35 % daňou. Tým chcem povedať, že musíte postaviť svoje fabriky v USA – bude to lepšie, pre vás aj pre nás, pretože dane sa znížia na 15 až 20 %.
Aký vplyv bude mať úrad prezidenta na spôsob vašej práce?
- Viete, bude to veľká, naozaj veľká zmena. Žijem veľmi príjemným životom. Veď viete, úspešným a dobrým životom. A teraz si uvedomujem: budeš prezidentom v Bielom dome, čo je celkom mimoriadne miesto. Budeš tam na obmedzený čas, tak prečo by si ho mal chcieť opúšťať? Mal som rád prezidenta Obamu. Bol veľmi milý, teda milý v osobnom rozhovore – inak možno nebol až taký milý. Ale kto už chce opúšťať Biely dom, aby išiel niekde inde, alebo bol na dovolenke? Biely dom je čosi veľmi výnimočné a nebudem ho často opúšťať. Budem v Bielom dome a budem si plniť svoje povinnosti.
Máte nejaké idoly? Existujú hrdinovia, ktorí sú vaším vzorom, ľudia z minulosti, ktorí vás inšpirujú?
- Nemám rád hrdinov, ani myšlienku hrdinstva. Ale najviac som sa naučil od mojho otca, stavebného podnikateľa z Brooklynu a Queensu. Staval domy a byty a od neho som sa naučil veľa o vyjednávaní – i keď si zároveň myslím, že vyjednávať je prirodzený talent. Človek to buď vie, alebo nevie.
Miliardár Trump v číslach
45. prezident USA
Na inaugurácii 45. amerického prezidenta Donalda Trumpa vystúpi 360-členný Mormonský chrámový zbor. Americkú hymnu zaspieva víťazka súťaže Amerika
má talent Jackie Evanch.
5 detí a 3 manželstvá
V roku 1977 sa Trump oženil s Ivanou Zelníčkovou (67), rodáčkou zo Zlína, a majú spolu tri deti - Donalda jr. (38), Ivanku (34) a Erica (33). Rozviedli sa v roku 1992. O rok neskôr sa Trump oženil s Marlou Maples (53) a narodila sa im dcéra Tiffany (22). V roku 2005 sa miliardár oženil tretíkrát a so Slovinkou Melaniou Knauss (46) má syna Barrona (10).
10-miliardový majetok
Realitný magnát Trump sa v roku 2015 pýšil, že podľa svojho finančného priznania vlastní majetok za viac ako 10 miliárd dolárov. Časopis Forbes však Trumpovo bohatstvo ohodnotil maximálne na 4 miliardy a tvrdil, že boháč preháňa.
Plat v úrade 400 000 $
Hoci plat najmocnejšieho muža sveta sa šplhá na sumu vyššiu ako 378-tisíc eur, miliardár sa ešte pre voľbami vyjadril, že sa prezidentskej výplaty dobrovoľne vzdáva a brať bude len jeden dolár mesačne, pretože mu to tak zákon prikazuje.
Viac ako 40 budov
Po realitnom maklérovi Donaldovi Trumpovi je pomenovaných vyše 40 budov.
Meno novozvoleného prezidenta USA nesú nielen jeho hotely, ale aj newyorské
mrakodrapy Trump Tower či Trump World Tower.
Ovládol sociálne siete
Donald Trump bol počas kampane v nemilosti mienkotvornej tlače. Ovládol však sociálne siete na čele s twitterom. Na jeho statusy čaká vyše 46 miliónov online „odberateľov“ po celom svete.
Čo má Trump vo svojej kancelárii?
1. Novelu Krásna krajina od autora J. R. Thorntona
2. Dve kópie publikácie Bezprecedentné (CNN) o svojom volebnom víťazstve
3. Humanitárne ocenenie Strom života
4. Ocenenie z prestížnej jachtárskej súťaže
5. Fotografi u svojho otca Fredericka, ktorý zomrel v roku 1999
6. Mušketu - ocenenie amerického patriota Nathana Haleho, ktoré Trump získal v roku 2015
7. Samolepku zo svojej prezidentskej kampane
8. Zväzok kópií časopisu Financial Times
9. Kópie magazínu Time, ktoré predstavovali Trumpa ako Osobnosť roka