Uviedol to dnes pre TASR prezident ZAD Peter Sádovský v reakcii na dnešné informácie o štrajkovej pohotovosti zamestnancov vo verejnej autobusovej doprave. "Požiadavka navýšenia miezd o 12 % je neprimeraná inflácii a aj výsledkom rokovaní v iných odvetviach hospodárstva a možnostiam rozpočtov samosprávnych krajov, ktoré prímestskú dopravu financujú," doplnil Sádovský.
Odborové združenie OZ KOVO dnes informovalo, že po tom, čo sa odbory po dvoch kolách rokovaní nedohodli s dopravcami na zvýšení platov pre zamestnancov v autobusovej doprave, je vyhlásená štrajková pohotovosť. A ak sa ani po rokovaniach pred sprostredkovatelom nedohodnú, nie je vylúčený štrajk.
Podla odborov sú zamestnanci verejnej autobusovej dopravy dlhodobo nespokojní so svojimi mzdami, najmä vzhladom na náročnosť tohto povolania, ale aj na dlžku času, ktorý strávia na pracovisku. Požadujú preto zvýšenie tarifných miezd o 10 % a zvýšenie priemerných miezd o 12 %. Zamestnávatelia podla odborov navrhovali 1-% zvýšenie tarifných a 2-% zvýšenie priemerných miezd. "ZAD považuje informáciu o štrajkovej pohotovosti v odvetví verejnej autobusovej dopravy, iniciovanú OZ KOVO, za neprimeranú," priblížil Sádovský. Tento krok podla neho neposilňuje partnerského ducha rokovaní dvoch rovnocenných partnerov, ktorí majú skutočný záujem o sociálny zmier a dlhodobé fungovanie partnerstva
zamestnancov a zamestnávatelov. "Vyhlasovanie štrajkovej pohotovosti sa stalo každoročným koloritom kolektívnych vyjednávaní vyššieho stupňa, a to bez ohladu na výkonnosť slovenskej ekonomiky, silu verejných rozpočtov, rast produktivity práce alebo nárast spotrebitelských cien," dodal prezident ZAD.
Každoročné rokovanie o navýšení miezd pripomína podla neho turecký bazár, ale neprináša nič zásadne nové pre udržatelnosť sociálneho partnerstva, perspektívu odvetvia autobusovej dopravy a verejnej hromadnej dopravy ako celku či spokojnosť zamestnancov a zamestnávatelov ako rovnocenných partnerov. "ZAD chápe nevyhnutnosť spokojnosti zamestnanca ako nevyhnutný predpoklad rozvoja firmy alebo odvetvia," doplnil Sádovský. Dôkazom toho je podľa neho aj zachovanie zamestnanosti a navyšovanie mzdy najmenej o infláciu aj v čase krízy. V roku 2016 sa pritom podla Sádovského dohodlo zvýšenie miezd o 4 %, a to pri nulovej inflácii.
Na poslednom rokovaní pritom podla ZAD odbory ako prvé trvali na svojej požiadavke nárastu priemerných miezd o 12 % a neboli pripravené ustúpiť zo svojej požiadavky. "Čo vyvolalo reakciu zamestnávatelov znamenajúcu zotrvávanie na prvotnom návrhu. Tvrdenie OZ KOVO o neústupčivosti ZAD-u teda nie je pravdivé," opísal Sádovský.