Za veliteľom lode Apollo 17, ktorý sa po celý život hrdo hlásil ku koreňom v našej krajine, smúti svet aj malinká dedinka Vysoká nad Kysucou (okr. Čadca), kde žili jeho starí rodičia. Nový Čas sa vydal do rodnej obce predkov legendy a vypátral jej príbuzných.
Slovensko navštívil trikrát
Cernan sa narodil 14. marca 1934 v Chicagu. Jeho starí rodičia Štefan a Anna Čerňanovci boli rodákmi z obce Vysoká nad Kysucou. V roku 1903 sa však vysťahovali do USA. O rok neskôr sa im narodil syn Andrew. Keď vyrástol, vzal si za manželku dievča českého pôvodu Rozáliu Cihlářovú a mali spolu syna Eugena. Do našej krajiny zavítala legenda v rokoch 1974, 1994 a 2004. Na prvej návšteve odovzdal riaditeľovi Astronomického ústavu v Ondřejove československú vlajku, ktorú mal so sebou na oboch letoch.
Na návšteve v roku 1994 mu prezident Michal Kováč ako prvému odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. „Cítim teplo v srdci z vášho privítania a vašej prítomnosti. Precestoval som celý svet, bol som dokonca na mieste, kde sa dostal málokto - na Mesiaci. Nikde ma však neprivítali tak srdečne ako u vás a nikdy som nestál na takom výnimočnom mieste, akým je rodisko mojich predkov...“ povedal Cernan vo Vysokej nad Kysucou.
V dedine stále žijú príbuzní
Nový Čas po Cernanových príbuzných pátral na Kysuciach, kde našiel príbuzné Zuzanu a Katarínu. Do astronautovej vzdialenej rodiny sa dokonca priženil aj súčasný starosta. „Sme príbuzní, ale viac by o ňom vedela povedať moja stará mama, keby žila. Ja môžem povedať iba to, že som hrdá na to, že má kysucké korene,“ povedala príbuzná Katarína. Predošlý starosta obce Ladislav Kubačák, ktorý bol v úrade počas oboch návštev, si na Cernana pamätá. „Prvé, čo chcel vidieť, bol hrob jeho starých rodičov, chcel im hneď zapáliť sviečku. Mal obrovské dlane, veľmi sa mu páčili kysucké ľudovky a okrem tradičných podlesníkov si dal aj kalíšok slivovice. Bol hrdý na svoj pôvod,“ doplnil Kubačák. Za astronautom však najviac smútia jeho najbližší v USA. „Dokonca aj v 82 rokoch Gene s vášňou sledoval napredovanie vesmírneho výskumu, povzbudzoval lídrov nášho národa a mladých ľudí, aby ho nenechali ostať posledným mužom, ktorý sa prešiel po Mesiaci,“ uviedla pre floridatoday.com Cernanova najbližšia rodina z USA.
Eugene A. Cernan († 82)
- vyštudoval elektroinžinierstvo a letecké inžinierstvo
1956 - 1976: bol pilotom vojenského námorníctva, kde nalietal viac ako 5 000 letových hodín
1963: zaradili ho do amerického vesmírneho programu
1966: 1. Vesmírny let
- ako pilot na kozmickej lodi Gemini 9 sa stal druhým Američanom, ktorý vystúpil do voľného kozmického priestoru
1969: 2. Vesmírny let
- absolvoval ho ako pilot na vesmírnej lodi Apollo 10
1972: 3. Vesmírny let
- na lodi Apollo 17 Cernan velil misii na Mesiac, spolu s posádkou vystúpil na povrch Mesiaca trikrát a strávil tam 22 hodín a 4 minúty
- medzitým Cernan slúžil ako náhradný pilot lode Gemini 12, lunárneho modulu Apollo 7 a náhradný veliteľ lode Apollo 14
1973: pomáhal pri americkosovietskej misii Apollo-Sojuz a pôsobil ako starší vyjednávač so Sovietskym zväzom o testovacom projekte Apollo-Sojuz
1976: Cernan odišiel z NASA a americkej armády do dôchodku