Po minulotýždňovom stretnutí na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) sa obe strany zhodli, že je potrebné bezproblémovo dokončiť naplno rozbehnutú súťažnú sezónu a zároveň prejavili ochotu po jej skončení systémovo nastaviť vzťahy medzi SLA a reprezentantmi do budúcnosti. Otcovia slovenských lyžiarok Timotej Zuzula a Igor Vlha na rokovaní predložili upravenú a kompromisnú verziu Štatútu reprezentanta SR, ktorá bola akceptovateľná pre obe slovenské lyžiarky a prezident SLA František Repka prisľúbil predložiť túto verziu na najbližšie rokovanie predsedníctva SLA.
„Zasadnutie bude v pondelok, no po nedávnych vyhláseniach pána Danka skutočne neviem, čo bude,“ povedal Novému Času František Repka. „Šport by sa nemal miešať s politikou a už vôbec by nemal slúžiť na vytĺkanie politického kapitálu a lacnej publicity,“ dodal Repka. Nevie odhadnúť, čo sa stane, ak pondelkové predsedníctvo SLA dohodu neschváli. „Nechcem teraz špekulovať. Ja budem argumentovať faktmi a na základe toho verím, že to zvládneme,“ povedal Repka.
Možný vývoj kauzy:
1. SLA neodstráni nedostatky v stanovách a ministerstvo školstva zastaví jej financovanie.
Do 31. januára posiela min. školstva zväzom 25 % z celkovej ročnej sumy, ktorá sa vypočítava podľa vzorca. V prípade SLA je to 250 000 eur. Podľa ministerstva SLA nemá zosúladené stanovy so zákonom o športe, čo môže znamenať že po 31. januári nebude SLA štát financovať.
2. SLA upraví stanovy.
Vedenie SLA má na ministerstve školstva dohodnutý termín na 26. januára. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka verí, že tam sa veci posunú ďalej.
3. Dohodu o štatúte reprezentanta neschváli predsedníctvo SLA.
Celá kauza bude opäť v „bode 0“. Slovenským slalomárkam môže reálne hroziť, že sa nedostanú na preteky Medzinárodnej lyžiarskej federácie, ktorej reglement požaduje štatút od všetkých svojich asociácií.
4. Predsedníctvo SLA schváli dohodu so zjazdárkami o štatúte reprezentanta.
Koniec dobrý, všetko dobré? V slovenskom lyžovaní asi ťažko, ale je pozitívne, že pred nekompetentnými rečami z parlamentu mali obe zainteresované strany vôľu komunikovať a riešiť problémy.
O čo išlo v spore o štatút reprezentanta
SLA nežiadala od lyžiarok podiel zo sponzorských peňazí. Chcela zabrániť „konkurenčnej kolízii“ pri výbere generálneho partnera zväzu a individuálnych sponzorov reprezentantiek, čo je však problém pri už podpísaných kontraktoch. Okrem toho žiadala od slovenských slalomárok údaj o výške sumy v zmluve s generálnym sponzorom. Obe strany sa dohodli na kompromisnom riešení, musí ho však schváliť prezídium SLA.
Šéfka športu na ministerstve školstva Monika Maršáleková: Zákon nemá trestať, ale motivovať
Vojna v slovenskom lyžovaní rezonuje v celej spoločnosti, ktorá však netuší, o čom vlastne tento spor je. Aj preto sme sa obrátili na generálnu riaditeľku sekcie športu na Ministerstve školstva SR JUDr. Moniku Maršálekovú, aby vysvetlila, v čom je problém, a ako ho môže vyriešiť.
? Čo je to vlastne štatút reprezentanta? Prečo ho musia športovci podpísať?
- Štatút reprezentanta je dokument (jednostranný alebo dvojstranný právny úkon), ktorý si môže vytvoriť športový zväz. Je to dokument, ktorý by mal športovcovi vyjadriť určitú úctu za dosiahnuté výsledky a svedomitú športovú prípravu. Obsahuje základné práva a povinnosti ako napr. dodržiavať trénigový plán, predpisy Antidopingovej agentúry, prezentácie zväzu na verejnosti... Národný športový zväz má svoju činnosť manažovať tak, aby reprezentáciu mal schvaľovanú v dostatočnom predstihu a nie až po skončení prípravy a v priebehu súťažnej sezóny. Od športovcov vyžadujeme dôslednú športovú prípravu, dosahovanie výsledkov, to isté by mala robiť aj administratíva zväzov, ktorá je rovnako platená z prostriedkov štátu. Podľa vyjadrenia reprezentantov v predloženom štatúte reprezentanta SLA tento zväz neuvádza svojich partnerov, s ktorými má uzavreté zmluvy a z ktorých by mali vyplývať záväzky SLA, ale chce vstúpiť do sponzorských a reklamných zmlúv športovca s partnermi, ktorí im zabezpečili financie na prípravu a náklady na účasť na pretekoch.
? Ako je to so SLA a nedostatkami, ktoré musí odstrániť, aby dostala prvý príspevok od štátu? Ako a či vôbec môže ministerstvo sankcionovať asociáciu za nesplnenie podmienok spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov?
- Podľa zákona o športe si mali športové zväzy zosúladiť stanovy do 30. júna 2016, ak chcú čerpať prostriedky zo štátneho rozpočtu z kapitoly šport. Zväzy nie sú povinné upraviť si stanovy podľa zákona o športe, ale v tom prípade musia rátať s tým, že nemôžu byť štátom financované. Spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov sa u každej športovej organizácie, ktorá má stanovy v súlade so zákonom, predpokladá. Zákon presne stanovuje, kedy organizácia stratí spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov (§ 67 Zákona o športe). Je to nielen v prípade, ak nezosúladí svoje stanovy so zákonom, neupraví kľúč delegátov v stanovách v súlade so zákonom, ale aj v prípade, ak neumožní osobe s jej príslušnosťou účasť na športovej reprezentácii.
? Môže ministerstvo sankcionovať asociáciu za nesplnenie podmienok spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov?
- Posudzovanie patrí podľa zákona do kompetencie Hlavnej kontrolórky športu, ktorá je menovaná vládou, a ktorej kontrola ešte stále prebieha. V prípade, ak ktorýkoľvek zväz stratí spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov, nedostane finančné prostriedky až do času, kým spôsobilosť opäť získa. Cieľom zákona nebolo dávať zväzom sankcie, ale motivovať ich k tomu, aby ich činnosť a hospodárenie boli v súlade so zákonom. V novele sme upravili situáciu, ak by niektorý zväz stratil spôsobilosť, aby to nemalo negatívny vplyv na reprezentáciu. Novela stanovila možnosť poskytnúť účelový príspevok na prípravu športovcov z top tímu priamo športovcovi a rovnako určila, že plnenie verejného záujmu v športe bude do času, kým zväz opätovne nezíska spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov, zabezpečovať ministerstvo školstva.