Poslancom za OĽaNO-NOVA odkázal, že takéto "geniálne nápady" by mali politici aplikovať, keď sú pri moci. "Pán Pollák bol štyri roky splnomocnencom vlády pre rómske komunity a nikdy taký návrh nepadol. Myslím si, že je to len taký výstrel do tmy, ktorý nemá žiadny racionálny základ," reagoval Kaliňák. Poukázal, že práve bývalý splnomocnenec Peter Pollák (OĽaNO-NOVA) zastavil rómske hliadky, a preto ho návrhy prekvapujú.
Pripomenul, že splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz intenzívne pracuje na obnove rómskych hliadok. "Je to veľmi dobrá forma spolupráce, ktorá môže prispieť k tomu, aby sa situácia zlepšila," uviedol Kaliňák. Očakáva, že projekt dostane politickú aj finančnú podporu, aby mohol fungovať.
Riešenie navrhované OĽaNO-NOVA kritizovala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorej rezort presadil v spolupráci s ministerstvom vnútra novelu zákona o dráhach. Od 1. januára 2017 môže dohľad nad verejným poriadkom vo vlakoch a na železničných staniciach vykonávať iba polícia alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy či prepravcom.
"Je to hlúpy a scestný nápad. A ak si niekto myslí, že takouto protiváhou alebo konfrontáciou sa dá vyriešiť problém, tak to určite nie," reagovala Žitňanská na nápad nasadiť rómske občianske hliadky do vlakov.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) považuje zavedenie rómskych hliadok ako reakciu na kotlebovcov za šialený nápad. Pýta sa, čo niekto sleduje nápadom, ktorý by vyvrcholil konfliktom. "Neviem si predstaviť racionálne zdôvodnenie," doplnil.
O nasadení rómskych hliadok do vlakov ako riešení nastoľovania poriadku hovoril tento týždeň líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, podľa ktorého je súčasný zákon zakazujúci hliadky Mariana Kotlebu (ĽSNS) vo vlakoch bezzubý a impotentný. Bývalý splnomocnenec Pollák je presvedčený, že práve Rómovia z niekdajších občianskych hliadok sú správnym receptom, aby sa znížilo akékoľvek nebezpečie tam, kde sa ľudia cítia byť ohrození.