Takmer 13 miliónov stránok odtajnených dokumentov bolo doteraz prístupných iba zo štyroch počítačov v národnom archíve CIA v Marylande. Naši historici sa k zverejneným informáciám stavajú opatrne. Atómové delo, z ktorého sa podľa správ CIA malo dokonca aj cvične strieľať, je pre nich novinka.
Odkazov na bývalé Československo je zverejnených viacero. Napríklad správa z roku 1947 hovorí o stave tankového arzenálu. Najzaujímavejší materiál spomína jadrovú zbraň. „Správy zo slovenského posádkového mesta Košice, ktoré naznačujú, že československá armáda teraz vlastní, a to iba na krátky čas, poľné atómové delo,“ píše sa v jednom z odtajnených dokumentov CIA z roku 1954. Podľa Američanov sa tu dokonca robili aj tajné strelecké testy s asistenciou sovietskych expertov.
Historici sú opatrní
Naši vojenskí historici sa k informáciám stavajú skepticky. „Vojenský historický ústav nedisponuje relevantnými informáciami o existencii takýchto delostreleckých systémov vo výzbroji Československej ľudovej armády v roku 1954,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
Podľa uznávaného historika Gabriela Kládeka z Košíc sa momentálne nedá overiť existencia prípadného atómového dela v čase, keď správa vznikla. Nevylúčil, že správa o bližšie nešpecifikovanej zbrani skutočne mohla kolovať. „Vtedy bola doba studenej vojny. Veľmoci sa navzájom z kadečoho obviňovali, hľadali nepriateľov. Vznikali aj rôzne dezinformácie,“ vysvetľuje Kládek s tým, že všetky údaje o zbraniach boli prísne chránené štátnym tajomstvom a dostali sa k nim len vyvolení.
„Aj u nás sa stavali atómové kryty. V školách deti učili nasadzovať maskáče, či plynové masky aby sa chránili pred imperialistami, ktorí hrozili atómovou bombou,“ spomína historik, ktorý si časy studenej vojny dobre pamätá.
Sledovali nás
Záznamy pochádzajú z obdobia od vzniku CIA v roku 1947 až po 90. roky. Podľa hovorkyne CIA Heather Horniak nejde o výber. „Je tam celá história, dobré aj zlé,“ uviedla. Odtajnené správy boli upravené. Podľa Horniak ide len o ľahké zásahy, ktoré majú chrániť zdroje a metódy - ich zverejnenie by mohlo ohroziť národnú bezpečnosť.